Cél a magyar gazdák védelme – gyűlnek az aláírások a NAK és a MAGOSZ közös petíciójában
Így igyekeznek fellépni az Európai Bizottság ellen, amely többek között arra készül, hogy elvegye a területalapú támogatásokat a gazdáktól.
A kormány tehát a jelek szerint nem folytatná a bérleti rendszert, helyette – legalábbis sokan ettől félnek – bizonyos köröket, személyeket hozna kedvező helyzetbe még a legközelebbi választás előtt.
„Amikor Jakab István, a Magosz elnöke a parlamentben a gazdák földhöz juttatását szorgalmazó javaslatát bejelentette, az ötletet Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) politikai államtitkára a tárca támogatásáról biztosította. A kormány tehát a jelek szerint nem folytatná a bérleti rendszert, helyette – legalábbis sokan ettől félnek – bizonyos köröket, személyeket hozna kedvező helyzetbe még a legközelebbi választás előtt. A gazdakörök elképzelését bírálók szerint félő, hogy az így helyzetbe hozott, »ajándék földdel« honorált emberek tulajdonukat busás haszonnal értékesíthetnék majd a jövőben.
Hogy aztán valójában mit lép a kormány az ügyben, azt egyelőre nem tudni. A képlet mindenesetre nem egyszerű, s az ügyben különböző körökből felmerülő ötletek pedig egyáltalán nem segítenek a tisztánlátásban. A bankok részéről például az hangzott el, hogy ők szívesen adnak hitelt a gazdáknak földvásárlásra, ha a Nemzeti Földalap (NFA) cserében garantálja, hogy törlesztési gondok esetén besegít, és visszavásárolja a bukás szélén álló hitelből vett területeket.
A hitel a Magosz szakembereinek is eszébe jutott, ők ugyanakkor egy hosszú lejáratú, kedvezményes program elindításában gondolkodnak. Pedig valószínűleg ők is tudják, hogy ellentétben például az ingatlanokkal, a föld csak korlátozottan forgalomképes, ráadásul a szóba jöhető vásárlóréteg is meglehetősen szűk. A jelenlegi haszonbérlők egy jelentős része például a hatályos földtörvény betűje szerint nem is lenne jogosult megvásárolni az általa bérelt területeket – például azért, mert nem helyi lakos.”