Ennek a létbizonytalanságnak az orvoslására is jó az Alapjövedelem, ezért elég nagy hiba lenne azt gondolni, hogy az Alapjövedelem bevezetése ellenkezne a középosztály érdekével.
„A poszt nem kevesebbet állít, mint hogy az Alapjövedelem bevezetése az ország eladósodásához vezetne, s végül az Európai Unióhoz/ IMF-hez kellene fordulni támogatásért. Ez a kritika azért meglepő, mert a Párbeszéd Magyarországért (PM) Alapjövedelem-javaslata forintra ki van számolva, és nem járna a költségvetési deficit növekedésével. Ilyen kritikák eddig nem is igazán hangzottak el, Bunford Gerda talán az első, aki ilyet állít. A tervezet bemutatóján Pogátsa Zoltán közgazdász egyenes túl óvatosnak minősítette a számokat, s bőven megvalósíthatónak ítélte a koncepciót. Surányi György egykori jegybankelnök ugyan egyik-másik számot túlzottan optimistának vélte, de akkora kockázatot nem látott ő sem, amely a koncepció megvalósíthatóságát alapjaiban veszélyeztetné.
A szerző az eladósodás mellett a középosztály »kifosztása« miatt is aggódik. Nem tudni, pontosan kiket ért középosztály alatt, de aligha a középen levőket. A KSH szerint a lakosság nagyjából háromnegyede nem tud önerőből kifizetni egy néhány tízezer forintos, váratlan kiadást. Éppen azért, hogy ez megváltozzon, a PM Alapjövedelem-javaslata nem csak a nettó minimálbér, de a minimálbér feletti alacsony jövedelmek esetében is nettó 31 ezer forint pluszt jelent – anélkül, hogy drágítaná a foglalkoztatást. Nemcsak a jóval létminimum alatti minimálbért, vagyis 69 ezer forintot keresők (pl. eladók és áruházi árufeltöltők) bérét növelnénk 100 ezerre, de a nettó 79 ezret keresőkét is (pl. érettségizett dadusok vagy éppen vállalati ügyintézők) is nettó 110 ezerre, és a 84 ezret kereső diplomásokét is 115 ezerre (pl.: szociális munkások). És így tovább. Az Alapjövedelem közvetlen nyertesei között tehát benne vannak az »átlagemberek« is. Milliók. A »keményen dolgozó kisemberek«. Akik lassan, sőt: egyre gyorsabban elvesztik a lábuk alól a talajt.
Magyarországon nem csak a szegénység a baj – bár ez a legnagyobb baj —, hanem az is, hogy nagyon könnyű lecsúszni a társadalom középső rétegeiből is (egy válás, egy devizahitel… és kész a baj). Ennek a létbizonytalanságnak az orvoslására is jó az Alapjövedelem, ezért elég nagy hiba lenne azt gondolni, hogy az Alapjövedelem bevezetése ellenkezne a középosztály érdekével.”