Amerikai-orosz alku a láthatáron – Ukrajna felszabadítása elnapolva?

2015. május 24. 09:06

Gondolja bárki is, hogy Ukrajna többet ér most a politikai tőzsdén, mint Kelet-Európa 1945 után? Mint Lengyelország 1939-ben? Ha valóban születik amerikai-orosz alku, akkor az ukrán szabadság ügyét már le is vették a napirendről.

2015. május 24. 09:06
Megadja Gábor
Megadja Gábor
Mozgástér

„De, ugye, még véletlenül sem arról van szó, hogy a gonosz, cinikus, putyinista jobboldaliak prognózisára utal egyre több jel? Magyarul arra, hogy 1) az Európai Unió nem játékos (maximum Merkel), 2) az Egyesült Államok simán átnyúl Európa feje fölött, és megállapodik az aktuális gonosszal, ha – stratégiai vagy más – érdekei úgy kívánják, 3) a Krím státusza és Ukrajna szuverenitása mégsem annyira fontos, 3) maga Ukrajna sem annyira fontos? Ez idáig a szorgos kezek által elkészített narratíva arról szólt, hogy épül a demokrácia Ukrajnában. Már kész is van?

Mondhatjuk, hogy ha ez a forgatókönyv érvényesül (ezt még nem tudhatjuk), akkor valóban van pozitívuma a dolognak. Sem egy új hideg, sem egy új meleg háború nem volna üdvös. Viszont érdekes lesz ezt az érvet látni azok részéről, akik eddig azt mondták, Putyin az új Hitler, és minden eszközzel bele kell döngölni a betonba (felkészül az Egyesült Államok retorikai nukleáris fegyvere, McCain szenátor).

Van azonban szomorú tanulsága is, főleg azok számára, akik a fennen hangoztatott elvek hívei. Két potens szereplő megállapodik, a többi pedig alkalmazkodik. Nem ismerős? Amikor az oroszoknak kell betenni, jól jön a szövetséges Szaúd-Arábia – nix ugribugri, demokrácia, meg emberi jogok – segítsége. A helyzet azonban változhat, Irán és az Iszlám Állam ügyében nem jön rosszul Oroszország barátsága sem. Gondolja bárki is, hogy Ukrajna többet ér most a politikai tőzsdén, mint Kelet-Európa 1945 után? Mint Lengyelország 1939-ben? Ha valóban születik amerikai-orosz alku, akkor az ukrán szabadság ügyét már le is vették a napirendről. Béke lesz, tehát akár mehet is az IMF segíteni – és talán néhány cégnek is csurran-cseppen valami. Ukrajna tehát sokkal demokratikusabb lesz, mindenki jól járt.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KannibálTatárÚr
2015. május 24. 23:47
Meglátjuk hogyan reagál Amerika az új orosz törvényre a civil szervezetekről. A nemzetek felett álló civil szervezetek már elitélték a törvényt. Az OBSE felszólította Putyint, hogy ne írja alá a törvényt, mert Oroszországban veszélyztetve lesznek a demokratikus alapon nyugvó jogok. A törvény szerint a főügyész törvényen kívül helyezheti a civil szervezeteket. A civil szervezetek pénzbüntetést kaphatnak, vezetőiket pedig kényszermunkára vagy maximálisan hat éves börtönre itélhetik. Ez érvényes a hazai és a nemzetközi civil szevezetekre is ha a főügyész szerint veszélyeztetik az orosz törvényes rendet, vagy az állambiztonságot. A döntés joga a civil szervezetek kérdésében a főgyészt illeti. civil szervezetek
Akitlosz
2015. május 24. 22:23
S van ennek valami alapka vagy csak fantáziál a szerző? Mire alapozza ezt a cikket?
puszika
2015. május 24. 17:08
Uraim! Kár mélyebb értelmű történelmi fejtegetésekbe bocsátkozni. 2016-ban az Államokban elnökválasztás lesz.Finoman szólva a demokraták meg Obama szénája nem áll olyan jól,hogy egy újabb fiaskóba fussanak Ukrajnában.Putyin tudja ezt. Meg fognak egyezni!Mégpedig úgy ,hogy abból Putyinnak meg Oroszországnak lesz előnyös. Az lehet,hogy minden részletét nem fogjuk megismerni a megállapodásnak.De az elkövetkezendő 1-1,5 év eldönti Ukrajna sorsát!!
egyetmondok
2015. május 24. 16:28
Á...,az orosz állam nem ilyen dög,ha ilyen lenne,biztosan ki kéne menekülni - bármi áron - a paksi szerződésből.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!