Nonszensznek tartja a menekültügyi eljárások határidejének lerövidítését az LMP. Schiffer András szerint ez csak tovább növelheti azt a valós biztonsági kockázatot, hogy nincs pénz a magyar menekültügyi, idegenrendészeti szabályok érvényesítésére, a rendszer fenntartására.
Az LMP társelnöke ezt arra reagálva közölte az MTI-vel, hogy Kósa Lajos, a nagyobbik kormánypárt ügyvezető alelnöke bejelentette: a Fidesz azt kezdeményezi, hogy jelentősen gyorsabban, akár néhány napos határidővel lehessen lefolytatni egyes menekültügyi eljárásokat. Ehhez az úgynevezett biztonságos kibocsátó ország és a biztonságos harmadik ország kategóriáját használnák, és így aki ilyen – a kormány által listázott – államokból érkezik menekültként Magyarországra, azt akár „azonnal vissza lehet fordítani” – mondta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke.
Schiffer András szerint a jelenlegi 30 napos határidő 3 naposra csökkentésével a menedékkérőknek semmiféle jogérvényesítési lehetőségük nem lesz, ráadásul a terv azzal sem számol: vannak olyan menedékkérők, akik – mivel menekülnek – olyan szintű traumában vannak, hogy három napig sokszor meg sem tudnak szólalni. Emellett három nap alatt ki sem lehet deríteni, van-e alapja a menedékkérelemnek – tette hozzá.
Az LMP társelnöke szerint ez a felvetés arról szól: a „Habony-művekben legyártottak egy panelt, mivel tud hosszú hónapok után újra határozottságot mutatni az Orbán-kormány”, továbbá, hogy az „idegenellenes indulatok farvizén előnyt szerezzen a Jobbikkal szemben”. A problémával viszont ez köszönőviszonyban sincs – szögezte le az ellenzéki politikus.
Kifejtette: ezen a téren jelenleg az jelent biztonsági kockázatot, hogy nincs pénz a magyar menekültügyi, idegenrendészeti szabályok érvényesítésére, a rendszer az összeomlás szélén áll. Az „eszement határidő-rövidítés helyett” arra kellene koncentrálnia a kormánynak, hogy a Magyarországon menedéket kérők számára az alapvető, nemzetközi egyezményekben előírt jogok biztosítása szavatolt legyen - mondta az LMP társelnöke, hangsúlyozva: az jelent biztonsági kockázatot, hogy a menekülttáborokban élő emberek számára sem a társadalmi integrációra, sem a nyelvoktatásra, sem a vallásszabadság gyakorlására nincsenek meg a pénzügyi vagy intézményi feltételek. A nyugat-európai országokban éppen az okozott társadalmi konfliktusokat, ha az integrációra nem volt kellő forrás és akarat - hívta fel a figyelmet.