Az öreg hölgy lelkiismeret-furdalása

2014. október 28. 12:01

Pulitzer József a The World vezércikkében odaállt a francia hölgy méltó fogadására és elhelyezésére rendezett gyűjtés ügye mellé, és olyan jól forgatta a tollát, hogy megnyitotta az amerikaiak pénztárcáját.

2014. október 28. 12:01
Pálfi Zsuzsanna
reposzt

A Szabadság-szobor New York előtt, a Liberty Islanden található, a Hudson folyó torkolatánál. (...) A szobor 1884 júliusában készült el Franciaországban és 1885. június 17-én érkezett meg New Yorkba az Isere fregatt fedélzetén. A szobrot 350 darabban szállították, 214 csomagban. A szobor összeállítása négy hónapig tartott. 1886. október 28-án az Egyesült Államok elnöke, Grover Cleveland leplezte le több ezer néző előtt. (...)

És mi köze ennek a híres hölgynek hozzánk, magyarokhoz?

Többek között egy magyar származású úrnak köszönhető, hogy méltó otthont kapott. Pulitzer József ugyanis a The World vezércikkében odaállt a francia hölgy méltó fogadására és elhelyezésére rendezett gyűjtés ügye mellé, és olyan jól forgatta a tollát, hogy megnyitotta az amerikaiak pénztárcáját. Minden adott volt, hogy az akkor még ifjú hölgy elfoglalja új helyét.

De sokan néztek rá azóta is. Csodálták nem hétköznapi méreteit, és igazi szimbólummá magasztosult. Emigránsok a világ minden tájáról vágyták meglátni. Felkereste őt a Magyarországról háború vagy válság miatt kitántorgók sokasága is, és mindenkihez volt egy delejes szava: SZABADSÁG. Felnéztek rá az 56-os menekültek is.

Apropó, 1956. Ennek az évnek egy novemberi napját nem felejti el az idősödő hölgy, aki már 70 évet húzott le az új világban.

Csendes vasárnap reggel volt, és várta látogatóit, ahogy mindig is szokta. Meg is érkezett az első hajó, fedélzetén az érkezők között ott volt néhány idegenbe szakadt honfitársunk is. Nagyon siettek, hogy elsőként érjenek az öreg hölgyhöz, és mindenki előtt küzdjék fel magukat a lépcsők sokaságán. Ellenállhatatlanul nyomultak előre, s ő már csak arra eszmélt, hogy a kezében tartott méretes fáklyához ezek a magyarok egy óriási, nagyjából 7x3 méteres  piros-fehér-zöld zászlót erősítenek, hogy belekapva kibontsa és meglobogtassa a kikötői szél. Az öreg hölgy és az éppen a következő hajón érkező turisták sem értették a dolgot, míg nem a lába előtt, a talapzatnál egy hatalmas felirat bontakozott ki : Stop genocide, save Hungary! (Állítsátok meg a népirtást, mentsétek meg Magyarországot!) Összeállt a kép. Forradalom, reménység, orosz tankok, reménytelenség és pusztítás és mindenek fölött szabadságvágy.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
talán
2014. október 28. 14:52
"Az öreg hölgy lelkiismeret- furdalása" olvasom a cikk címét. Erre sehol Heller Ágnes, Lendvai Ildikó sőt Gurmai Zita sem.
justiceforhungary
2014. október 28. 13:00
ott áll a szobra a Szabadság-szobor mellett...meg Makón...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!