Mesterséges intelligencia: átformálja a munkát, de ki irányít?

Hol veheti át az emberi dolgozó szerepét a mesterséges intelligencia? Erre a kérdésre keresték a választ a Mathias Corvinus Collegiumban.

A 29 felsőoktatási intézmény kancellári tisztségére jóval több mint háromszáz pályázat érkezett az oktatásért felelős tárcához - jelentette ki az Emberi Erőforrások Minisztériumának felsőoktatási államtitkára a Magyar Rádió 180 perc című műsorában pénteken.
A pályázók között egyaránt megtalálhatóak vállalatvezetők, banki, felsőoktatási és államigazgatási szakemberek. A tárcának az a célja, hogy október végéig valamennyi intézménynél megkezdjék a munkát a gazdálkodásért felelős kancellárok - közölte Palkovics László.
A politikus elmondta, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) az ősz végéig elvégzi valamennyi felsőoktatási intézmény gazdasági átvilágítását. A vizsgálatsorozatból leszűrhető általános tapasztalatokat pedig hasznosítják majd munkájuk során a kancellárok - tette hozzá. Arról is szólt, hogy a tárca az év végéig be akarja nyújtani a kormánynak az új felsőoktatási stratégiát. A stratégia megfogalmazása előtt végiglátogatja az intézményeket, annak érdekében hogy a stratégiai elképzeléseiket beépítsék a készülő dokumentumba - mondta Palkovics László.
Az LMP nem elégedett a pályáztatással
Az LMP továbbra is elutasítja és aggályosnak tartja a felsőoktatási kancellári rendszert, ezért kikéri a kancellári pályázatok anyagait. Ikotity István országgyűlési képviselő és Pető Ernő, az LMP felsőoktatási szakszóvivője szerdán közleményt juttatott el az MTI-hez, amelyben azt írták: bár a pályázatokat keddig lehetett benyújtani, Orbán Viktor miniszterelnök már hetekkel ezelőtt kijelentette, tudja kiket fog kancellárnak kinevezni.
Emlékeztettek: megpróbálták szembesíteni a kormányfőt „ezzel a képtelen helyzettel”, Orbán Viktor azonban nem válaszolt, helyette az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára „kezdett kínos magyarázkodásba” – írták.