A történetfelfogás folyamatosan alakul, változik

2014. július 19. 15:55

Ideológiai munkára nem kaptam megbízást. Interjú.

2014. július 19. 15:55
Szakály Sándor
Budapest Beacon

„Ön szerint Horthy mikor szerzett tudomást a végső megoldásról?

Az én ismereteim szerint erről Horthy 1944 nyaráig nem tudott. A csendőrséget is egységesen elítélik, de magam nem fogadom el a kollektív felelősség elvét. Talán kevesen tudják, hogy a nyilas-hungarista hatalomátvételt követően Budapesten a svéd követséget csendőrök védték, biztosították és zavarták el a néha ott feltűnő, zsidókat kereső nyilas csoportokat. Bűnösség és felelősség kérdését én kettéválasztom. Horthy és a magyar politikai elit, de a magyarországi zsidóság vezetői is — magam legalábbis így látom — csak 1944 nyarán értesültek mindarról, amit ma holokausztnak nevezünk. Ennek megismerése után Horthy határozott lépéseket tett a zsidók kiszállításának leállítására. Ennek köszönhetően menekült meg Budapest zsidósága. Egyébként, ha Churchill, Roosevelt sem tudta hosszú ideig, hogy mi történik az európai zsidósággal, hogyan tudta volna Horthy? Ha viszont Churchill és Roosevelt tudták, miért nem tettek semmit? (...)

Létezik-e az állam felelőssége ön szerint? Van bármiféle konszenzus az országban e körül?

Én úgy látom, hogy az emlékezet területén 1989 után komoly harcok voltak, a történészeket is besorolták egyik, vagy másik oldalra. Ebből a kilencvenes évek végére mintha egyfajta konszenzus formálódott volna ki, ami azt jelentette, hogy egymás véleményét– ha el nem is fogadtuk, de – tudomásul vettük és úgy gondoltuk: lehet más vélemény, más megközelítés is. Ez mostanra ismét megváltozott. Ha történelmi kérdéseket politikai síkra terelünk, bírósági ügyeket csinálunk belőle, az jóra nem vezet. Én továbbra is úgy látom, hogy az állam felelősséggel rendelkező politikusok összessége. Ebben az értelemben Horthynak és körének van felelőssége.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 93 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Felebarát
2014. július 20. 21:45
Hogy lehet, hogy nem tudott róla...?
ottapont
2014. július 20. 21:22
"Egyébként, ha Churchill, Roosevelt sem tudta hosszú ideig, hogy mi történik az európai zsidósággal, hogyan tudta volna Horthy? Ha viszont Churchill és Roosevelt tudták, miért nem tettek semmit?" Ennyi.
kilah P
2014. július 20. 21:15
Szakály fő állítása az, hogy Horthy és a magyar politikai elit továbbá a zsidó vezetők is csak 1944 nyarán szereztek tudomást a holokauszt tényéről, tehát arról, hogy nem dolgozni viszik ki a zsidókat, hanem azért, hogy megöljék őket (ennek módja - gázzal vagy legéppuskázással, teljesen lényegtelen). a Kamenyec-podolszki mészárlás előtt a magyar hatóságok még valóban nem tudtak arról mik a nácik tervei. De onnantól pontosan tudhatták! Hiszen - többek közt - ezért is állíthatták le az "idegenrendészeti eljárást". Ez ugye 1941 augusztusában történt, tehát két és fél évvel 1944 nyara előtt. Ugyan mire alapozta Horthy azt a meggyőződést, hogy az ekkor "kiszállított zsidőkat" nem fogják megölni? Arra hogy az SS magyar állampolgárokat nem gyilkol? Ezen túl a magyar vezetés - és a magyar zsidó vezetés, továbbá a Churchill és Roosevelt is számos más forrásból tudhatta, hogy a németek módszeresen gyilkolják a zsidókat. Például tudhatták onnan, hogy számtalan katonai forrás beszámolt be a volt Szovjetunió területén történt tömegmészárlásokról. Maga Szakály is említi a magyar honvédek leveleit például. És az is teljesen hihetetlen, hogy egy-egy állam hírszerzése ne értesült volna arról, hogy Lengyelországból "eltűnt" cirka 3millió ember, a lakosság 10%-a! Az, hogy ezt technikailag hogyan oldották meg a nácik, és hogy erről a tecnkikáról ki mikor szerzett tudomást, másodlagos kérdés, de az ezeket a részleteket is tisztázó ún. Auschwitz -jegyzőkönyveket április végére már magyarra is lefordították, a menyén keresztül Horthynak is elküldték. Elküldték persze a Vatikánba és Londonba is. A magyar átlagembernek - lett légyen zsidó vagy nem zsidó - persze csak nagyon homályos sejtései lehettek. De Horthy, az egész magyar püspöki kar, a magyar cionisták, a magyar zsidóság vezetői, a Vatikán, Churchill és Roosevelt mindent tudott, amikor 1944 május 15-én elkezdődött a magyar zsidók deportálása. De mindenki hallgatott, és nem tett semmit, csak akkor, amikor a budapestiekre került a sor.
vakhangya3
2014. július 19. 20:49
"""Az én ismereteim szerint erről Horthy 1944 nyaráig nem tudott.""" Akkor bővítsd az ismereteidet mocskos horthynyilasmentő senkiházi!!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!