Martonyi János külügyminisztersége

2014. június 10. 12:48

Martonyi Jánosnak négy éven keresztül a leghálátlanabb feladat jutott osztályrészül.

2014. június 10. 12:48
Gulyás Gergely
Gulyás Gergely
Magyar Nemzet
A most befejeződő ciklusban mindennél élesebben mutatkozott meg a bel- és külpolitika közötti közvetlen összefüggés, ezért 2010 után a diplomácia területén sem lehetett ott folytatni, ahol 2002-ben a polgári kormány abbahagyta. A csődöt jelentő szakadék szélén egyensúlyozó ország megmentésének ára volt. Elkerülhetetlen gyors és kemény döntések, a társadalom tehervállalásának mérséklése érdekében olyan új közteherviselés kialakítása, melyben a jelentős nyereséggel rendelkező - döntően külföldi tulajdonban álló – szolgáltatócégeknek 4 év alatt több mint 2500 milliárd Ft-ot kellett a magyar költségvetés számára befizetni. A közteherviselés kiterjesztése és átalakítása nélkül nem csupán a 2014-es választási siker nem lett volna lehetséges, de a társadalmi béke megőrzése is kétséges lett volna. 

E döntésekkel a parlamenti többség iszonyatos mértékű olajat öntött arra a tűzre, amely egy magyar jobbközép kormánynak már a léte miatt is világszerte legalább pislákol. A médiatörvény és az új alkotmány pedig a vádak valóságtartalmától függetlenül olyan hivatkozási alapot teremtett, amely a gazdasági érdeksérelmeknek a jogállammal és demokráciával kapcsolatos kritikák útján történő megtorlását tette lehetővé.

Ebben a helyzetben Martonyi János külügyminiszterként szinte megoldhatatlan helyzettel találta szembe magát. Míg a kormányt és az országot ért méltánytalan és valótlan kritikák tömegessége miatt a külügyi szempontok érthető módon háttérbe szorultak a kormányzati döntéshozatalban, addig a jobboldali tábor szinte egy emberként várta e támadásoknak a magyar diplomácia útján történő elhárítását. Ugyan az országot a rendszerváltozás óta többnyire a szimpátia vagy a semlegesség közegében képviselni igyekvő diplomatáktól minden korábbinál nagyobb erőfeszítést kívánt, hogy a tapintható ellenszenv Magyarországot körülölelő új világában bonyolult közjogi és gazdasági összefüggéseket próbáljanak elmagyarázni a rólunk hozott ítéletet már a válaszok meghallgatása előtt jogerősítő »szövetségeseinknek«, mégis a jobboldalon sokan a –néhány esetben valóban létező, de összességében csak egy szűk kisebbségre jellemző – lojalitás hiányának tulajdonították, hogy a kormány igazsága nem jut érvényre a nagyvilágban, és azt feltételezték, hogy diplomatáink nyilván a nyugati jólétet élvezve bohóckodnak ahelyett, hogy elmagyaráznák, mennyire igaza is van a magyar kormánynak.” 

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
korona
2014. június 10. 19:37
Martonyit egyszerűen nem lehet jó szemmel nézni, nem lehet védelmezni. NEM JÓL CSINÁLTA azt, amit erélyesebben kellett volna. No, persze nem is tehette, amikor az egyik oldalon Orbán parancsolt neki, a másik oldalon a Bilderberg banda, és mind erre ott volt még feltétnek a zsidósága. Plusz a rosszhírű múltja sem kirakatba való. Egy szó , mint száz: Martonyi elmúlt, mint egy kellemetlen esemény. Örüljünk, hogy túl vagyunk rajta.
koronaszepe
2014. június 10. 16:43
"Martonyi Jánosnak négy éven keresztül a leghálátlanabb feladat jutott osztályrészül." A Bilderberg csoport érdekeit képviselte a kormányban...
KannibálTatárÚr
2014. június 10. 14:17
A következő sorokat nem azért idézem, hogy valaki is elovassa, hanem azért, hogy ez egy mondat: "Ugyan az országot a rendszerváltozás óta többnyire a szimpátia vagy a semlegesség közegében képviselni igyekvő diplomatáktól minden korábbinál nagyobb erőfeszítést kívánt, hogy a tapintható ellenszenv Magyarországot körülölelő új világában bonyolult közjogi és gazdasági összefüggéseket próbáljanak elmagyarázni a rólunk hozott ítéletet már a válaszok meghallgatása előtt jogerősítő »szövetségeseinknek«, mégis a jobboldalon sokan a –néhány esetben valóban létező, de összességében csak egy szűk kisebbségre jellemző – lojalitás hiányának tulajdonították, hogy a kormány igazsága nem jut érvényre a nagyvilágban, és azt feltételezték, hogy diplomatáink nyilván a nyugati jólétet élvezve bohóckodnak ahelyett, hogy elmagyaráznák, mennyire igaza is van a magyar kormánynak.”
KannibálTatárÚr
2014. június 10. 14:11
Martonyi tevékenységét össze kell hasonlítani a szlovák külügyminiszter Lajčákéval. Lajčák 1-2 hete Moszkvában tárgzalt igen eredményesen. Nem az EU, vagy az USA érdekeit védte, nem Ukrajna belső ügyeiben foglalt állást, hanem Szlovákia érdekei szerint tárgyalt Moszkvában. Martonyi 4 éve szürke volt, amit tetézett utolsó napjainak orosz-ellenességével. Erre mondják: megbukott.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!