Putyin tábora a szélsőjobboldalon van. Olyan politikai erők szerezhetnek akár húsz százalékot is az unió parlamentjében, akiknek fő ellenfele maga az unió.
„Az európai szélsőjobboldaliak és a mai Oroszország közötti vonzalomnak vannak erős érzelmi gyökerei. Amerika-ellenesség, EU-gyűlölet, a demokrácia tekintélyelvű értelmezése, politikai vallásgyakorlás, vezérkultusz.
Az európai szélsőjobboldalon nem mindenki náci, de azért elég sok van belőlük. Ez nem zavarja Putyint, aki a Kijevben hatalomra jutott neonácikkal és antiszemitákkal ijesztget. Oroszországnak kedvére van, ha az európai döntéshozatalt lassítja az Európa-gyűlölő szélsőség. Tetszik a »nemzetek Európájának« szlogenje is, bár nem feltétlenül fér bele a demokratikus értékek követelménye. Tetszik a szélsőjobboldalnak Putyin macsó arculata, a melegeket korlátozó törvénykezés, tetszik, ahogy a volt szovjet területekről érkező vendégmunkásokkal elbánnak. Ennyi tetszés kiválthat némi kölcsönösséget.
Elismerést – ha visszafogottat is – és akár némi készpénzt is fialhat. De ezt, jegyzikmeg az elemzők, nehéz bizonyítani. Az oroszoknak évszázados gyakorlatuk van politikai barátaik finanszírozásában. Az Economistot azonban jobban izgatja Orbán Viktor középjobb politikus, aki eljuttatta Magyarországot a Tovariscsi konyec jelszótól a tízmilliárd eurós paksi nagypolitikai (hitel-) ügyletig. Lehet-e nála jobb embere Putyinnak Brüsszelben?”