Lett valami, ami most van. Minek nevezzelek? Hogyan értékeljelek? Ki mennyi szellemi erőfeszítést tett meg azért, hogy az elmúlt négy évben értelmezze, mi történik és miért? A katonás együttmenetelés, együttgondolkodás, a szigorú, hierarchikus kontroll alkalmas egy párt professzionális működtetésére, a választás megnyerésére; de ahogy telnek az évek, az erre kondicionált szervezet egyre kevésbé lesz alkalmas egy posztmodern, fragmentált társadalom és nagyvilág megértésére, az egyre gyorsabban változó valóságra való reflektálásra. Ha a kormány nem lesz képes a társadalom, a szellemi élet természetes sokszínűségét megfelelően kezelni, szét fog válni a kormányzati szféra és mindenki más valóságértelmezése.
A világ pedig közben rohan bele a 21. századba: új technológiai forradalom küszöbén vagyunk, a Nyugat köszöni szépen, jól van, viszont csúszunk bele egy újabb hidegháborúba, ahol mégis csak állást kellene foglalnunk valahogy. Addig is, a magyar glóbuszba zárva elmúltnégyévezünk, elmúltnyolcévezünk, elmúltszázévezünk, elmúlt ezeregyszázévezünk; a többit meg ráhagyjuk Orbán Viktorra, aki azt ígéri, minden pillanatban jól fog dönteni és tudni fogja a helyes utat a jövőbe. És továbbra is személyekben bízik majd az intézmények helyett.
Ha Fideszország a személyekről és nem a személytelen intézményekről szól, akkor az érintett személyek tegyék fel maguknak a kérdést: az elmúlt négy évben milyen arányban tudták legyőzni magukat, és a következő négy évben mennyire lesznek képesek erre? Mert a kiüresített, kinevetett, megvetett, elvetett fékek és ellensúlyok, meg a szorongató, nyakban lihegő ellenfelek hiányában rajtuk fog eldőlni, mindennapos döntéseiktől fog függni Magyarország sorsa. Ha Fideszország nem lesz képes nap mint nap legyőzni önmagában a természetszerűen előtőrő emberi, politikai, hatalmi gyarlóságot, akkor – ahogy év végén írtuk – Fideszország egy kimerevített 2010-es pillanat lesz egy tartósan leszakadó, legjobb esetben is csak helyben járó észak-balkáni országban. Ahol a vezetőink 21. századi Münchhausenek lesznek, akiknél a báróhoz hasonlóan összemosódik majd a nagyotmondás, a vetítés, az ön- és közszuggesszió, a megkonstruált valóságkép a valódi cselekedetekkel és valóban elért teljesítményekkel.
A szerző a Mandiner.hu főszerkesztő-helyettese.