Árilis 6. tétje ‒ érvek a részvétel mellett, szempontok a döntéshez

2014. április 06. 10:31

Egy sztrájktól, egy petíciótól, egy tömegtüntetéstől sem várhatjuk el, hogy önmagában megoldást jelentsen a társadalom problémáira. Miért várnánk el ezt a választásoktól?

2014. április 06. 10:31
Misetics Bálint
Kettős Mérce

Egy ennyire a kormánypárt rövidtávú hatalmi érdekei szerint kialakított, tisztességtelen rendszerben a Fidesz nem győzhet tisztességesen, ezért a kormány hívei tennék helyesen, ha nem vennének részt ebben a méltatlan versenyben.

Az ellenzéki pártok részéről indokolt lett volna bojkottot hirdetni a választásokkal – illetve a választások elcsalásával – szemben, Tamás Gáspár Miklós javaslatának szellemiségével összhangban: »hagyjátok ott az országházat, ne szolgáljatok fügefalevélként a zsarnokságnak, csatlakozzatok a civil társadalomhoz, és gyertek ki az utcára«. Ami azonban a társadalmi ellenállás fontos eszköze lehetett volnakorábban, az a választások közeledtével, egyéni stratégiaként csak a Fidesz választási győzelmét segítené elő – és esetleg a választópolgár lelkiismeretének – szerintem hamis – megnyugtatását.

Egy igen elterjedt megközelítés szerint nem helyes részt venni a választásokon akkor, ha nincs olyan párt, amelyet minden fenntartás nélkül tudunk támogatni. Miközben ez az érv gyakran együtt jár a képviseleti demokrácia kritikájával (illetve a demokrácia 2010 előtti és utáni állapota közötti különbség elmosásával), valójában éppen a képviseleti elvet idealizálja. Egy sztrájktól, egy petíciótól, egy tömegtüntetéstől, egy bojkottól, és a polgári engedetlenségtől sem várjuk vagy várhatjuk el, hogy önmagában megoldást jelentsen a magyar társadalom egy-egy súlyos társadalmi problémájára, és különösen nem az összesre egyszerre. Miért várnánk el ezt a választásoktól?

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
oskar
2014. április 06. 15:56
Én azt mondom, hogy 2014-ben Magyarországon nem lenne szabad kormányváltásnak lenni. Nagy vereség kellene a kormányváltókra. Az igazi baloldal csak így tudna megújúlni 2018-ra.
kjkj945
2014. április 06. 15:27
Mi se ti cs????
ceres
2014. április 06. 15:17
Kezdjük az alapoknál, -igazság-ügyben-.Mi soha nem voltunk sem marxisták, sem ultraliberális vadbarmok...Ugyan mitől -igazságos- hogy korábban marxistákkal-sőt vulgármarxistákkal-, késöbb félkegyelmű, vagy cinikus ultraliberálisokkal kellett kínlódnunk, politizálnunk, a szavazatokért versenyeznünk? Mai ellenségeink -anno-a mindent államosítani kell ideológiáját képviselték , vérrel és vassal.90 óta az ellenkező végletet képviselik, sajtóterrorral.Mitől igazságos hogy nekünk ezt -úgymond- tolerálnunk, sőt(!)finanszíroznunk kell..? Na de ha már.....ha már eltűrjük őket, akkor legalább méltányolnák ezt a tényt..Na ez az ami utópisztikus.
moha
2014. április 06. 13:06
...misetics bálint...lehet a fideszt ekézni, azok akik....a bűn az "ellenzéket" terheli mert alternatíva nélkül hagyta a Társadalmat: a "kormányváltók" hazug ál alternatíva....a rendszerkritikusok, pedig gyáva érdek -és percemberkék, egzisztenciális pozicionálásuk áldozatául esett a mai parogresszió...ami ven nem érdemel túlélést...értem , hogy az néhányaknak egzisztenciális hiányokat eredményez....a belvárosi értelmiség komplett leszerepelt 4 év tétova tántorgásával...innovációra, progresszivítására való képteleségével. még mindig el lehet menni értelmiségi közmunkásnak, irattárat pakolászni...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!