„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Ha megnyerjük a választást, azonnal kinyitjuk a tíz évre titkosított dossziékat, és nyílt szakmai vitára bocsátjuk majd az előterjesztést. Interjú.
„Többen felvetették, hogy az atomerőműről való döntés nem a demokrácia része, és nem szabadna erről népszavazást kiírni. Erről mit gondol?
Az atomerőmű működése bizalmi kérdés. Ha nincs mögötte társadalmi bizalom, akkor az atom olyan látens társadalmi feszültségeket okozhat, ami fölöslegesen terheli egy ilyen létesítmény működését. Fontos, hogy bizalom kísérje a megépítendő atomerőművet. (…)
Az oroszokkal való szerződéskötéssel tehát nincs probléma?
Azt soha nem mondtam, hogy nincs helye az atomenergiának a magyar energiaszektorban. Az, hogy ma meghatározó szerepe van a Paksi Atomerőműnek, erős pozíció. Erős pozíció az oroszoké is, és tény, hogy jó technológiával bírnak és van versenyelőnyük. Hogy ez a magyar fél számára is előny-e, az akkor derül ki, ha van verseny. Akkor érdekelt lenne az orosz fél is, hogy versenyelőnyét érvényesítse: menjen lejjebb az árban, adjon több szolgáltatást. Nem látszik most a megtérülés sem: ismert e téren a Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontjának a számítása. Ennek vezetője, Kaderják Péter az első Orbán-kormány idején az Energiahivatal főigazgatója volt, így az sem mondható, hogy a Fidesz által nem elfogadható szakember lenne. Ők is kihozták, hogy a jelenlegi ár két és félszereséért sem térülne meg a következő ötven év alatt százmilliárd. A tegnapi atrocitás sem fog eltántorítani véleményem elmondásától. A Fidesz, focihasonlattal élve, nem a labdára ment, hanem a babára: a parlamentben én vagyok az a játékos, aki a legtöbbet tudja az atomerőműről.”