„Horváth úr és hívei ugyanis számos ponton tévednek. Az első mindjárt az, hogy több pénzből a magyar állam sikeresebb lehetne. Ez tévedés, onnan tudjuk, hogy tévedés, hogy amikor a magyar állam például a nyugdíjpénztárak elrablásából többezermilliárdnyi pluszhoz jutott, az égvilágon semmire nem ment vele. A magyar államnak működésének lényegéből fakadóan mindegy, mennyi pénz felett rendelkezik, az a pénz sosem lesz elég, mindig megszorításokra lesz szükség az egyensúlyhoz, és így tovább. Ennek számos oka van, de Kornai óta tudjuk, hogy a puha költségvetési korlát (vagyis a bemondásra adott egyre több és több pénz) ezen a helyzeten csak ront. Ráadásul Magyarország most is szinte korlátlanul tud forráshoz jutni a nemzetközi pénzpiacokról, mégsincs semmi eredménye a gazdaságpolitikának. Matolcsy György maga mondta a saját szájával, hogy a világgazdaság pénzbősége miatt lehet csökkenteni a jegybanki kamatot. Csendben jegyezzük meg, hogy az első klasszikus, aki ezt a fordulatot használta, ugyanakkor azt is mondta, hogy hazudtak reggel, délben, este.
A második, hogy az adócsalás a nagy gonosz multik privilégiuma. Ez sem igaz, komplett szektorok üzemelnek feketén (ki az, aki látott már csak legális munkásokat foglalkoztató építkezést? ki kapott már számlát a szolgáltató szektorban? stb.), a kiskereskedelemben pedig nemcsak a nagyok sárosak. Ezt azonban nem túl népszerű feszegetni.
A harmadik, hogy ha mindenki mindent legálisan csinálna, akkor a most elcsalt összeg maradéktalanul megjelenne a költségvetésben. Aki ezt komolyan gondolja, az valószínűleg soha életében nem találkozott még épelméjű élő emberrel. Ha mindenki mindent legálisan csinálna ezekben a szektorokban, akkor a cukor és hasonló alapélelmiszerek ára a másfél-kétszeresére ugrana, annak minden következményével együtt (forgalomcsökkenés, boltbezárás, feketekereskedelem). Hogy ezt honnan tudjuk egészen biztosan? Mióta csak a nemzeti trafikokban lehet dohányt vásárolni, a dohánytermékek hivatalos forgalma az abból befolyó adóval együtt 30-40%-ot csökkent. Vagyis vagy hirtelen leszokott a dohányosok fele-harmada, vagy illegális források után néztek. Képzeljük el, mi történne, ha az alapélelmiszerekkel játszódna le ugyanez. Ezermilliárd többlet a költségvetésben? Ez legfeljebb ugyanabban a párhuzamos univerzumban történne meg, ahol Matolcsy gazdaságpolitikája sikeres.”