Ukrajna válaszúton Kelet és Nyugat között

2013. december 05. 13:22

Továbbra sem látszik, hogy mi lehet a megoldása hosszabb távon Ukrajna megosztottságának.

2013. december 05. 13:22
Joób Kristóf
tagokvagyunk

„Kissé mintha alábbhagyott volna a tiltakozók dühe Kijevben, de az továbbra sem látszik, hogy mi lehet a megoldása hosszabb távon Ukrajna megosztottságának. A demonstrációkat Viktor Janukovics elnök váltotta ki azzal a döntésével, hogy a vilniusi keleti partnerségi csúcson elhalasztotta a már készen álló uniós társulási szerződés aláírását. Az ukrán vezetés Moszkva és Brüsszel közötti hintapolitikája, illetve az utcai megmozdulások ismét felszínre hozták a keleti, oroszajkú, Moszkva-barát népesség és a nyugati, ukrán tudatú, Európa felé nyitottabb lakosság közötti ellentétet.

Nem messze a jelenleg is tartó kijevi tiltakozó megmozdulások központjától, a Függetlenség terétől (Majdan Nezalezsnosztyi) fekszik egy másik szimbolikus helyszín, a Szofijszkaja tér. Itt található Bohdan Hmelnickij 17. századi kozák hetman, az ukrán nemzeti történelem egyik legnagyobb alakjának szobra. Hmelnickij személye azért érdekes, mert az ő hadvezéri és uralkodói pályafutását is a nyugat és a kelet, akkori viszonyok szerint Varsó és Moszkva befolyása közötti ingázás határozta meg. Ezt a vérzivataros időszakot idézi fel Henryk Sienkiewicz Tűzzel-vassal című, nálunk is népszerű regénye. Mindenesetre csak remélni lehet, hogy Viktor Janukovics nem érzi magát új Hmelnickijnek, és nem akarja, hogy a Krímtől Lvivig ismét zűrzavarba süllyedjen az ország.

A mostani helyzet természetesen sokban különbözik a 17. századitól. Például abban, hogy Varsó most Brüsszel nélkül önmagában nagyon kevés lenne ahhoz, hogy Moszkvával szemben meghatározó befolyást szerezzen Ukrajnában. Persze a történelmi reflexek és a földrajzi kulcspozíció következtében a lengyelek most is igyekeznek kiemelt szerepet játszani a helyzet kezelésében. Bronislaw Komorowski államfő próbál közvetítő szerephez jutni, amivel a kilenc évvel korábban megkezdett sorozatot folytatná. Aleksander Kwasniewski akkori lengyel elnöknek ugyanis sikerült közvetítenie a 2004-es narancsos forradalom idején Janukovics és Viktor Juscsenko között. Kwasniewski egyébként a mostani válság kapcsán sem rejtette véka alá a véleményét, és sok kritikus megfigyelőhöz hasonlóan azt vetette Brüsszel szemére, hogy lemaradt az oroszokkal folytatott versenyben, mert képtelen volt időben felmutatni egy épkézláb, Kijev számára vonzó ellenajánlatot.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2013. december 05. 20:15
Akkor megmondom a megoldást. Kárpátalját Magyarországhoz csatolni, aztán a többivel meg lesz, ami lesz, az már számunkra nem annyira érdekes.
bini
2013. december 05. 19:37
Megy a piac ujrafelosztása. Ukrajna az unionak és oroszországnak is stratégiai terület. Brüszel a naracsos forradalom után beindúlt és, hol barátságosan, hol zsarolva(IMF hitel leállitása, stb) mondvacsinált vádakkal probálta Ukrajnát bekényszeriteni a gazdasági fennhatósága alá.(Timosenko). Ráadásul egy olyan egyoldalú társulási szerzödést sikerült összehozni ahol Ukrajna lett volna a hunyó. Janukovics pragmatikus Politikus és az országa érdekét vette figyelembe, mikor az eröltetett szerzödést nem írta alá, hanem további tárgyalásokat akart olyan témákban ami befolyásolja az elkövetkező tiz-hósz évet. Mivel az eu a mostani állapotában nem tudja az oroszokkal felvenni a versenyt, mivel Putyin kapcsolatai az utodállamokkal és a feltörekvő ázsiai országokkal jobb kapcsolata van és ráadásul érti a "nyelvüket" is történelmi okokból kifólyólag Brüszel csak a felsöbbrendü arroganciáját mutatta be(ismerös) csak vesztes lehet ebbe a csatában, ha nem vesznek vissza a nagy arcukból.A mai tanácskozáson Lavrov nem rejtette véka alá a véleményét az EBESZ képviselőinek és minisztereknek arrogáns szövegei kapcsán.
Gregorius
2013. december 05. 16:16
Szerintem sokkal egyszerűbb a helyzet. Ukrajna el van adósodva és sűrgősen kellene neki néhány milliárd dollár. Ezt az Unió nem tudja odaadni, az oroszok viszont nyilván beigérték, némi ellenszolgáltatás fejében. Abban az esetben, ha Ukrajna be tudja majd indítani palagázlelőhelyeinek kitermelését, akkor már változik a helyzet és nagyobb mozgástere lesz.
S0ma
2013. december 05. 15:43
"azt vetette Brüsszel szemére, hogy lemaradt az oroszokkal folytatott versenyben, mert képtelen volt időben felmutatni egy épkézláb, Kijev számára vonzó ellenajánlatot.”" --- Az Unió csak a bolondok számára gyárt vonzó ajánlatot.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!