Ágazati különadó és részrehajló állam

2013. december 14. 09:22

Az ágazati különadó a populista állam kedvelt eszköze, amelynek alkalmazása során a kivétel gyakran szabállyá válik, miközben a politikai hatalom birtokosai igazságosztó szerepben tetszelegnek.

2013. december 14. 09:22
Deák Dániel
Deák Dániel
Szuverén

„Az ágazati különadó a populista állam kedvelt eszköze, amelynek alkalmazása során a kivétel gyakran szabállyá válik, miközben a politikai hatalom birtokosai igazságosztó szerepben tetszelegnek. Ehhez célzott gazdaságpolitikai intézkedésekre és közpénzügyi aktivizmusra van szükség. Ezért vált lehetségessé pl. Magyarországon a bankokra kivetett különadót az Európában szokásos adómérték tízszeresét meghaladó mértékben kalibrálni vagy sorra ágazati különadókat bevezetni (a kiskereskedelemben, a gyógyszeriparban, a telekom ágazatban, az energiaszektorban stb.).


A populista politika nemcsak a normális körülmények között elfogadott fiskális semlegesség elvét kezdi ki (az adóztatás ne térítse el a gazdasági szereplőket adózás előtti preferenciáiktól), hanem a jogbiztonságot is rombolja, kiszámíthatatlanná téve a befektetők számára a gazdasági környezetet. Ezzel egybevág az, hogy az állam kiválasztott vállalatokkal különmegállapodásokat köt, mint a magyar kormány tette az ún. stratégiai megállapodásokkal, súlyosan rombolva a versenysemlegességet, vagy hogy hatályban lévő szerződésekbe beavatkozik, pl. egyoldalúan a bankokra hárítva bizonytalan kimenetű szerződések hátrányos következményeit, ami a jogos bizalom elvének megsértéséhez is vezet. A különadók rejtett államosítást készítenek elő. A nemzetközi jog azonban akkor is tiltja a méltányos ellentételezést nélkülöző kisajátítást, ha arra nem nyíltan vállalt állami intézkedések révén kerül sor, hanem az államosítás annak eredménye, hogy az állami gazdaságpolitika következetes szívóssággal ellehetetleníti a külföldi befektetéseket (creeping expropriation).

Ágazati különadók esetében az adófizetési kötelezettség nem az adózó vagyoni vagy jövedelmi viszonyaitól függ, hanem a gazdaságban elfoglalt helyzetétől, amit jelentősen képes befolyásolni maga az állam. Ilyen viszonyok között megbomlik az adóztató állam és a versenygazdaság közötti egyensúly, és felfüggesztődik nemcsak az arányos adózás elve, hanem a fizetőképesség szerinti adóztatás elve is.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KannibálTatárÚr
2013. december 14. 10:56
Az állam feladata az ország polgárainak és magának az államnak az érdekeit védeni. Az állam bármit regulálhat, ha ezt az állam (polgárai) érdeke úgy kivánja. Az EU-hoz való csatlakozás ezt az elvet súlyosan sérti: idegenek diktálnak, hogy mit engednek meg az államnak. Ez a tipikus gyarmatosítás. Harcolni kell ellene!
Berecskereki
2013. december 14. 10:04
Deák Dániel lenne a libás unortodox gazdaságpolitika jeles feltalálója?
Agricola
2013. december 14. 09:42
A liberális demokrata a rózsaszínű Deák Dániel az állam elhalását tartja üdvösnek, hirdetve azt a téveszmét, amely szerint a "Piaci Automatizmusok" mindent tökéletesen megoldanak, miként Figaro a Mozart operában: "Ő megcsinálja, Te meg csak állj!" A rózsaszínű Deák Dániel neoliberálisnak tartja magát, de az állam szerepével kapcsolatos téveszméivel túlteljesíti az abnormát A híres neoliberális Nobel díjas közgazdász, Milton Friedman is így vélekedett: "Az állam szükséges, mint egy, a játékszabályokat meghatározó fórum, és mint a bíró, aki elmagyarázza a szabályokat, és megköveteli azok betartását." A rózsaszínű Deák Dániel beteges agyában ez a gondolat is diktatúraként transzformálódik!
Bélus
2013. december 14. 09:35
A különadó befizetése után is maradt még egy kis pénz a bértollnokokra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!