„A magyarországi adatok még egy fontos dologra rámutatnak: pont az új pártok követői között a legnagyobb az összeesküvés- elméletekben hívők aránya (Jobbik 68%, LMP 52%). Nem kétséges – bár a szlovák adatok jelenleg nem mennek le ebbe a mélységbe –, hogy Szlovákiában is hasonló tendencia mutatkozik, és az OľaNO, NOVA, SaS trió lehet az »éllovas« e téren. Ezek a pártok egyébként nagyon potens módon tudják meglovagolni a lakossági bizonytalanságot: internetes portáljaik – amelyek nagyon fontos szerepet töltenek be jelentős részben fiatalokból álló szavazóbázisuk megmozgatásában – tele vannak a fent említettekhez hasonló, összeesküvés-elméletes cikkekkel, áthallásokkal, kommentárokkal. Úgy tűnik, ma nagyon kifizetődő bizonytalanságot gerjeszteni a szavazók körében.
Van-e kiút ebből az egészből? A helyzet nem túl biztató: azzal analóg módon, ahogy a világvégét hirdető szekták prófétái is egész nyugodtan módosítanak utólag is az esemény dátumán, a háttérhatalom hívőit sem zavarja, ha elméleteik egyes elemeiről bebizonyosodik, hogy teljesen valótlanok. A bizalmatlanság ráadásul generációs tendencia, azaz a középkorúaknál fiatalabb generációk jóval kevésbé hisznek majd abban, amit a média és a politikusok mondanak.
Az összeesküvés-elméletek paradoxona pontosan az, hogy a valóság leleplezésének nevében keretet szolgáltatnak ahhoz, hogy híveik a valóságból kimeneküljenek egy világba, ahol vannak titkok, ellenségek és rejtélyek.”