A teljesítmények titkai

2013. május 08. 13:12

Nem tagadva persze a kormányzás szerepének jelentőségét, azt aligha gondolhatjuk komolyan, hogy függvényszerű kapcsolat van a kormány és az ország teljesítménye között.

2013. május 08. 13:12
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

A kormány óriásplakátokon igyekszik bebizonyítani, hogy Magyarország jobban teljesít. Szó se róla, valóban ránk férne már, hogy megálljunk azon a lepusztulási lejtőn, amelyen igen régóta csúszunk lefelé, és végre tartósan felfelé kapaszkodjunk. Ám azok között a meglehetősen zilált viszonyok között, amelyekben a politikai kommunikációnk »verbális polgárháborúja« zajlik, már a legelemibb dolgok is megkérdőjeleződnek.

No, de mielőtt állást foglalnánk az említett plakát ügyében, meg kellene határozni az állítás minde szavának értelmét. Először is nem olyan egyszerű eldönteni, hogy »ki« az a Magyarország, aki jobban teljesít, azaz ki az alany. Ma ugyanis a magyar államhatárok között több társadalom létezik, és ennek egyik drámai kísérője a »verbális polgárháború« is. Aztán lássuk be azt is, hogy nem olyan egyszerű a teljesítmény, a »jobban teljesítés« pontos meghatározása sem. Az elmúlt huszonhárom év során, amióta a versengő pártok által teremtett politikai térben élünk, folyamatosan tanúi lehetünk egy sajátos jelenségnek. Ez abban ölt testet, hogy a mindenkori kormány mindig azt állítja, hogy jól mennek a dolgok az országban, tehát, hogy az ország jobban teljesít. Esetleg szerényen hozzáteszi, hogy azért mennek jól, mert ő kormányoz. A mindenkori ellenzék pedig mindig úgy véli, hogy az ország szörnyen rossz állapotban van. És persze hozzáteszi, hogy azért, mert »ezek« kormányoznak.

Vegyük észre, hogy valójában mindkét álláspont mögött ugyanaz az előfeltevés húzódik meg, történetesen az, hogy a kormányok mindenhatók. Vagyis azt feltételezzük, hogy az ország helyzete egyedül és kizárólag attól függ, ki kormányozza. Nem tagadva persze a kormányzás szerepének jelentőségét, azt aligha gondolhatjuk komolyan, hogy függvényszerű kapcsolat van a kormány és az ország teljesítménye között. Népünk például hatalmas áldozatokkal építette újjá Magyarországot a háború után, ezt azonban talán mégsem kellene az akkor fennálló rezsim teljesítményének tekinteni. Népesedési értelemben például az ország összehasonlíthatatlanul »jobban teljesített« az ötvenes évek során, de vajon ez azt jelenti-e, hogy ez az akkori kormányok személyes teljesítménye?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Forsz
2013. május 09. 10:31
Ezt a cikket Bogár tanár úr azt hiszem elkapkodta és át nem gondoltan összecsapta. Soha ennyire nem tartottam tévedésnek a mondandóját, mint ezen cikk kapcsán. Látszólag, valóban, a demokratikus körülmények közötti kormányzás csak a társadalom mozgásának lekövetése, de szerintem ez az igazi tévedés! A kormányzás számtalan kisebb-nagyobb csatornákon, gyakran nem is követhető mozgásokkal, de az élet minden pillanatában befolyásolja a közéletet. A népszaporulat '50-es évekbeli felfutása pedig a legrosszabb példa Bogár elvi állításai mellett, hiszen közismert, hogy az a népesedési boom egy központi, nagyon is diktatórikus intézkedésnek a hatása volt. (Mellesleg ma sem ártana vagy tíz évre visszahozni).
gubenc
2013. május 08. 17:39
Kár hogy Orbán éppen a saját kormánya mindenhatóságát hirdeti. Csak oda kő csapni a tetves EU bürokraták asztalára, és máris meg van nyerve a szabadságharc. Lézer Jani néhány hónappal ezelőtt személyesen jelentette ki, hogy megnyertük a szabadságharcot. A hit az erős akaratú mindenható vezetőben a magyar jobboldal egy tévképzete. Ez működött talán még egy egyszerűbb társadalomban régen, de ma már esélytelen. Természetesen a vezetőnek erős akarattal kell rendelkezni, de az, hogy csak akarni kell és majd megy, nem működik. Vannak körülmények, hatalmi érdekek, erőviszonyok, és ezek meghatároznak egy mozgásteret, amin belül a vezető mozog. Aki a vezető mindenhatóságában hisz, az idézze emlékezetébe, hogy amikor a Németek a SZU elleni támadást tervezték, a logisztikai tervezők azt mondták Hitlernek, hogy a hadműveletet képtelenség egy év alatt megcsinálni, mert az orosz vasút hálózat annyira ritka, hogy számításaik szerint nem megoldható a hadsereg ellátása, és annyi idő alatt nem lehet a hálózatot eléggé bővíteni sem. Hitler válasza nem az volt, hogy akkor két év alatt kell megcsinálni, hanem az, hogy a német faji felsőbbrendűség majd felülkerekedik a problémákon.... Na ezt hívják voluntarizmusnak.
IgazságosIzomViktor.
2013. május 08. 15:17
Az még hagyján hogy óriásplakátok,de a tévéket is megszórják a barom önreklámukkal,sőt!a háztartásokba is kiküldenek brosurákat,amiben leírják,hogy most már miért nagyon jó az illetőnek,és hogy kinek köszönheti!Elképesztő.Mintha óvodás gyerekekről lenne szó.A fideszesek bármit elhisznek Orbinak az ellenzék meg nem fogja bevenni ezt a maszlagot.Nyilván a bizonytalanok elérése a cél.Csak reménykedni tudok hogy a bizonytalanok nem az ország hülyébbik fele....
sóhivatalnok
2013. május 08. 14:45
Szerintem az ország teljesítménye most (is) jobb mint a kormányé.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!