Brit aggályok – és mítoszok

2013. április 11. 11:14

Az Egyesült Királyságnak sok tanulnivalója lenne a kontinentális, és elsősorban a német gazdasági modelltől.

2013. április 11. 11:14
Andor László
Népszava

Tény az, hogy az Egyesült Királyság már eddig is indokolatlanul szigorú formában korlátozta migráns dolgozók jogait, megsértve olyan szabályokat, amelyeket az EU-tagországok együtt alakítottak ki, a brit kormány egyetértésével. Ilyen esetben az Európai Bizottság kötelessége, hogy megvédje ezen dolgozók jogait, mint ahogy más országokban megvédi az ott dolgozó brit állampolgárokét is. Mi több, a Bizottság hamarosan újabb irányelvet fogad el azért, hogy a tagországokban a migráns munkavállalók jogai jobban érvényesíthetők legyenek.

Lehet persze úgy is felfogni a dolgot, hogy az élősködő balkániakról szóló panelek funkciója egyszerűen annyi, hogy elterelje a figyelmet ilyen-olyan bonyodalmakról, kormányzati kudarcokról. Hasonló fogásokkal mások is élnek. Ezzel azonban az ügy nem intézhető el. A segélyturizmus rémképével fenyegető retorika nem kockázatmentes. Táptalaját jelentheti ugyanis a különféle idegengyűlölő tendenciáknak, felbiztathat és igazolhat szélsőséges, akár erőszakos szereplőket, cselekedeteket.

Nem kétséges, hogy Angliában a jelenlegi anti-EU érzület az eurózóna elhúzódó válságából is táplálkozik. Mondják most sokan: nagyon helyes volt húsz évvel ezelőtt kiugrani a szorosabb monetáris integrációból, ennek a britek előnyét látták a 90-es években is és a mostani válság idején is. Ez azonban tipikus féligazság csak. Igaz az, hogy Thatcher idején a britek meggondolatlanul, megfelelő előkészítés nélkül csatlakoztak az akkori árfolyam-mechanizmushoz, és annak felbomlása 92-93-ban nekik is enyhülést hozott.

Az azonban már nem igaz, hogy ez a tapasztalat a brit gazdasági modell felsőbbrendűségét bizonyítaná. Az Egyesült Királyságnak sok tanulnivalója lenne a kontinentális, és elsősorban a német gazdasági modelltől. Nemrég még a CBI vezetője is úgy nyilatkozott: hiányzik egy Mittelstand Angliának, és ebben sok igazság van. Például a szakképzés és a szociális párbeszéd kontinentális formáinak tanulmányozása, lehetőség szerint átvétele sok előnnyel járhatna, kiegyensúlyozottabb gazdasági – és társadalmi – fejlődést eredményezhetne Nagy-Britanniában is.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Soma
2013. április 11. 14:44
"Mi több, a Bizottság hamarosan újabb irányelvet fogad el azért, hogy a tagországokban a migráns munkavállalók jogai jobban érvényesíthetők legyenek." --- Füszü! hozzánk kik fognak "migrálni" ??
OberEnnsinnen
2013. április 11. 14:19
"Az Egyesült Királyságnak sok tanulnivalója lenne a kontinentális, és elsősorban a német gazdasági modelltől. " És a magyari biztostól is. Ha az EU munkaügyi biztosát - ez jelenleg Andor - a britek adják majd, no akkor az brit biztos vonassa meg az EU-s támogatást Britanniától, pl. Ugyanúgy, ahogyan Andor elvtárs megvonatná Magyarországtól. Azt hiszem, a britek ezt sosem fogják megtanulni, még kevésbé átvenni. Azaz, Andor elvtárs, bizonyára elvégzi, amiért Ferenc testvérék kiküldték, de biztos hogy nem csinált EU-precedenst.
abraxas
2013. április 11. 14:15
És ezt miért a Népszavában kellett publikálni? Miért nem vágja a szemükbe, hogy tanuljanak a németektől? Mondjuk a FT, vagy az Observer, vagy az Economist hasábjain? :-))) Bátorság Andor et, bátorság! :-)))))
kaktuszvirág
2013. április 11. 14:14
Akkor ez most hogy van?Az angolok szemetek,mert nem engedik a külföldieket az országukban lébecolni,vagy a magyarok szemetek,mert "elűzik" az embereket MO.ról?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!