A „közép” mítosza – I. rész

2013. február 25. 14:28

Mára a magyar társadalomnak két drámai konfliktusa elválaszthatatlanul összefonódott egymással, és sokak számára úgy jelenik meg mint a rendszerváltás, az elmúlt több mint két évtized politikájának teljes kudarca.

2013. február 25. 14:28
Niedermüller Péter
Niedermüller Péter
Galamus

Az igazi kérdés az, ami Magyarországon a rendszerváltás óta eltelt évtizedekben történt. Az, ahogyan a társadalom az ideológiai törésvonalak mentén fokozatosan, de feltartóztathatatlanul kettészakadt. Ez a tény kiapadhatatlan forrását jelenti a kölcsönös vádaskodásoknak, miközben a politológiai elemzéseknek is gyakori és kedvelt tárgya. Ugyanakkor a demokratikus ellenzék szemmel láthatóan sem kiköpni, sem lenyelni nem képes ezt a problémát. Pontosabban azt, hogy miképpen lehet – lehet-e egyáltalán – meghaladni ezt a magyar politikai életet és kultúrát végletesen és véglegesen tönkretevő szembenállást. Már csak azért sem, mert ezt az egyébként sem egyszerű kérdést még problematikusabbá teszi az a rombolás, amelyet az Orbán-kormány a politikai morál, a közjogi berendezkedés, a gazdaság- és társadalompolitika területén az elmúlt több mint két évben végzett. Ennek következtében mára a magyar társadalomnak ez a két drámai konfliktusa elválaszthatatlanul összefonódott egymással, és sokak számára úgy jelenik meg mint a rendszerváltás, az elmúlt több mint két évtized politikájának teljes kudarca. S mivel nincsenek vagy nem látszanak az ezt a helyzetet feloldó megoldások, egyre határozottabban fogalmazódik meg az a vélemény, az a politikai üzenet, amely azt hirdeti, azt tartja kiútnak, hogy nem kíván semmiféle folytonosságot vállalni a rendszerváltás óta eltelt időszakkal, s valami gyökeresen újat hirdet meg – »új pólust« vagy éppen »korszakváltást«. Ennek a felfogásnak a hívei úgy tekintenek az Orbán-kormányra, mint amely folytatása mindannak, ami a jelenlegi politikai, társadalmi helyzethez, a demokrácia mélyreható válságához vezetett.

Az persze nyilvánvaló, hogy az Orbán-rezsim leváltását követően egy másik Magyarországot kell felépíteni. Úgy gondolom, abban sincs jelentősebb vita, hogy számos vonatkozásban másfajta politikát kell folytatni, számos vonatkozásban másképpen kell politizálni, mint eddig. A vita sokkal inkább arról folyik, hogy mit jelent ez, milyen legyen ez a másik Magyarország, illetve hogy a demokratikus ellenzék résztvevői meg tudnak-e állapodni azokban a jövőre vonatkozó alapelvekben, amelyek szükségesek a választási győzelemhez.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
labis
2013. február 25. 19:43
Én azért sírva fakadnék, ha megtudnám, hogy a cikkem elfogadottsága az adott időben 2 (tetszik): 36 (nem tetszik) arányban áll... "Most kéne abba hagyni..." :)
Akitlosz
2013. február 25. 19:03
"Az igazi kérdés az, ami Magyarországon a rendszerváltás óta eltelt évtizedekben történt. Az, ahogyan a társadalom az ideológiai törésvonalak mentén fokozatosan, de feltartóztathatatlanul kettészakadt." Ilyennek találta ki szándékosan ezt a posztkommunista rendszert a gengszterváltó társaság. Azaz lényegében törvényszerűen lett ilyen. Másfajta politikai miliőhöz másfajta politikai rendszer kell. Bármennyiszer lehet cserélgetni a vöröst a narancsra és vissza, de attól még ez a helyzet ugyan nem változik meg. Ez egy ilyen rendszer, ezt tudja. Nem többet, nem kevesebbet.
Énekes Vazul
2013. február 25. 18:19
Ha nem lenne demokrácia és nem érvényesülnének ebben az országban az alapvető polgári jogok ezeket a sorokat következmények nélkül nem tudta volna leírni, kedves uram. No és ha csak ez a cikk lenne, de a sajtó tele van a kormányt legtöbb esetben ocsmány stílusban gyalázó írásokkal. Vannak népek, emberek, rendszerek, akik számára bizonyos fogalmak mást jelentenek. Az az érzésem, hogy nem egy nyelven beszélünk. Abban a több mint ötven évben, amíg önök voltak hatlmon ebben az országban bizony egészen másként értelmezték a demokráciát. Ennek a sajátos értelmezésnek az áldozataira emlékezünk a mai nap.
Mr.Falafel
2013. február 25. 17:53
Ha lehetne három kívánságom, az egyyik az lenne, hogy Niedermüller Péter nyerje vissza a józan eszét. Én ismertem ezt a férfit, amikor még szellemi ereje teljében létezett. Professzorom volt, egy valóságos szellemóriás. Nem túlzok! Csodálatos elme volt, ez vitathatatlan. Sajnos úgy néz ki, maga alá gyűrte az időskori elhülyülés. Sokat veszítettünk vele. Mostanra nem maradt más, mint egy kellemes zárt intézetet keresni számára.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!