Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
A spanyolok tehát egyre elkeseredettebbek, úgy érzik, hogy miközben őket már jó ideje különféle adókkal, megszorításokkal sújtják a kormányok, aközben a hatalmi elit közpénzeket tesz zsebre.
„A spanyolok tehát egyre elkeseredettebbek, úgy érzik, hogy miközben őket már jó ideje különféle adókkal, megszorításokkal sújtják a kormányok, aközben a hatalmi elit közpénzeket tesz zsebre. Úgy tűnik, hogy Spanyolországra is vonatkoztatható két világhírű közgazdász, Daron Acemoglu és James Robinson Miért buknak el a nemzetek? („Why Nations Fail”) című könyvének üzenete: azok az országok »buknak el«, ahol nagyobb az oligarchák hatalma. Az oligarchák olyan szabályokat fogadtatnak el a politikai közösséggel, amelyek csak nekik jók, ezáltal csökkentik az új, innovatívabb szereplők megjelenésének a valószínűségét, elnyomják a jobb versenytársakat, csökkentik a tanulás, a beruházás és az építkezés várható hasznát, viszont ők, az elit, jól fognak élni (»extractive elit«). Acemoglu és Robinson azt állítja, hogy hosszú távon azok a társadalmak lesznek sikeresek, amelyekben az elitnek nincs abszolút hatalma, mert a lakosság ezt nem hagyja.
A Bárcenas-naplóban leírt juttatásokról ki fog derülni az igazság, a most hevesen tagadók valószínűleg majd meghátrálnak. A gond csak az, hogy ha le is mond a miniszterelnök, nincs hiteles erő, aki kövesse. A spanyolok bizalma mélyen megrendült mindkét nagy politikai erőben, a néppártban és a szocialista pártban is. Harmadik erő kialakulása egyelőre nem látszik. Tovább súlyosbítja a helyzetet a katalán önállósodási mozgalom, mint belpolitikai probléma.
A morális, szociális és politikai válság tehát egyre nagyobb az országban. Különösen borúsnak ígérkezik az idei spanyol tavasz.”