Porladó bizalom

2012. december 10. 07:28

Hiába teszi lehetővé a kormány a cégeknek a hiteltörlesztés átvállalását, a diákok jó része egy majdani lehetőségre alapozva vélhetőleg nem vállalja a kölcsönt, amikor azt sem tudja, lesz-e állása.

2012. december 10. 07:28
Csókás Adrienn
MNO

„Változtatásra tehát mindenképpen szükség van a források hatékonyabb és a minőséget jobban szolgáló felhasználása érdekében, kérdés, vajon a jelen gazdasági helyzetben tényleg segít-e, ha a pénztárcáján keresztül motiválnák a fiatalságot. Kétségtelen, a kedvező kamatozású diákhitellel a szegény családból származó diákok is beléphetnek a felsőoktatásba, de valójában csak az azonnali kiadásokat úszhatják meg, a milliós eladósodástól viszont mindenki okkal fél. (Az önköltség félévenként egy-kétszázezer forinttól egymillióig terjed.) Hiába teszi lehetővé a kormány a cégeknek a hiteltörlesztés átvállalását, a diákok jó része egy majdani lehetőségre alapozva vélhetőleg nem vállalja a kölcsönt, amikor azt sem tudja, lesz-e állása, nemhogy olyan munkáltatója, amelyik majd átvállalja a terheit. Nem alaptalan a rektorok tiltakozása sem: az egyetemek finanszírozásában továbbra is szerepet kap majd a hallgatói létszám, de az intézmények már az idei hétmilliárdos zárolást is nyögik, arról nem beszélve, hogy jövőre a tervek szerint húszmilliárddal kevesebből gazdálkodhatnak. Ha emellett még diákjuk se lesz elég, akkor tényleg becsukhatják a kapukat.

A hőbörgőknek ezzel együtt be kell látniuk, hogy változatlanul népszerűek maradtak azok a szakok, ahol az idén a legdurvábban visszanyesték a keretszámokat. A 95 százalékkal megcsonkított gazdasági terület a második legkedveltebb maradt, és nem sikerült elvenni a fiatalok kedvét a jogászpályától sem: ott hússzoros volt a túljelentkezés. Az is téves interpretáció, hogy az állam a hallgatókra hárítaná az összes költséget, hiszen a diákhitel két kamattámogatásával, a közszférában elhelyezkedők törlesztőrészleteinek átvállalásával, a hátrányos helyzetűeknek biztosított külön keretszámokkal, a pedagógushallgatók és a sportolók speciális ösztöndíjaival, a közel 28 ezer teljes és 46 ezer részösztöndíjjal így is komoly felelősséget vállal.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
laci0011
2012. december 10. 10:28
Ügyesen terelő narancsbolsevikok,nem ez volt a 2008-as népszavazásban megszavazva,sajna.Mára oda a legitimitásotok,annyi ígéretet hazudtoltatok meg,gazdagistápoló barkácsjogászok!
tarackos
2012. december 10. 10:15
"A hőbörgőknek ezzel együtt be kell látniuk, hogy változatlanul népszerűek maradtak azok a szakok, ahol az idén a legdurvábban visszanyesték a keretszámokat. A 95 százalékkal megcsonkított gazdasági terület a második legkedveltebb maradt, és nem sikerült elvenni a fiatalok kedvét a jogászpályától sem: ott hússzoros volt a túljelentkezés." Nyilván azért mert van rá igény. Persze a zemberek igénye az ucsó ami számít a NER-ben. Az elsőtitkár elvtársé, na az már annál inkább!
Zokni
2012. december 10. 08:43
"Hőbörgők..." - írja a balga lélek. Mert kevesebben kapnak lehetőséget a közoktatásban az előrelépésre? Vagy, mert akik meg vállalják a hitelt, és aláírnak, azok a szülői megélhetést kockáztatják, hiszen, ha nem tudná a Fidesz-Kdnp, Magyarországon a taníttatás családi ügy!? (Még a felsőoktatás is!?) Mert elméleteket gyártanak olyan emberek, akik jártak egyetemre, s ettől már oktatási szakértők - ja, és miniszterelnökként élet-halál urai...-, hogy SZERINTÜK milyen szakmákat igényel a magyar gazdaság!? (Kiművelt kőműves-főket...!?) Mert a nagy támogatás-zárolás mellett azért létrehoznak saját fegyvertársaik számára egy új, közszolgálati oktatási intézményt!? Mert volt, akinek feltűnt, hogy a kormánypárt volt még 2008-ban a tandíjellenesség élharcosa, amikor az akkori kormányzati ifjúság-elnyomás ellen harcoltak!?
gutman
2012. december 10. 08:40
"közszférában elhelyezkedők törlesztőrészleteinek átvállalásával" jövőre hány embert is vesznek fel mondjuk a közigazgatásba? nullát...sőt, kb -20.000 helyet nem töltenek be... És ez valószínüleg egy hosszú trend lesz,hiszen le kell építeni a bürokráciát,és áttérni az elektronikus ügyintézésre. A cégek meg nyilván hülyék lesznek átvállalni a terheket a dolgozóik helyett. Jahh,hogy menjenek a fiatalok mérnöknek és orvosnak??!! Ki az a barom,aki elkezd majd itthon melózni 120.000 nettóért,amikor külföldön kezdésnek megkap,mondjuk 700.000 ft-ot?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!