Nyitókép: Transzparens Újságírásért Alapítvány
Transzparens Újságírásért Alapítvány kerekasztal-beszélgetést tartott az oktatásban megjelenő pártpolitikai visszaélésekről, melynek résztvevői Dr. Szepesi Balázs közgazdász, szociológus, a politikatudományok doktora és Partos Bence pszichológus, a Transzparens alapítója voltak.
Az alapítvány úgy látja, hogy mivel a közelmúltban egyre több olyan eset valósult meg a magyar felsőoktatásban, amelyben pártpolitikai megnyilvánulásokról van szó és visszaélésekkel kapcsolatos, létrehozza a Transzparens Oktatásért projektet. Az ELTE-n kirobbant botrány kapcsán az alapítvány egy – a politikai véleményét élesen megfogalmazó – egyetemi oktatóról (aki egyébként az egyetem Média és Kommunikációs Tanszékének vezetője) jelentetett meg portrécikket, amelyet követően számos jelzés érkezett az alapítványhoz, amelyek egyetemeken belüli pártpolitikai jellegű visszaélésekről számoltak be.
A Transzparens szakmai közössége úgy döntött,
érdemes komolyan venni ezeket a visszajelzéseket és átfogóan, körültekintően megvizsgálni a kérdéskört.
Ezért elindították a Transzparens Oktatásért projektet, amely alapjaiban foglalkozik a felsőoktatásban megjelenő világnézeti alapú diszkriminációval és világnézeti alapú visszaélésekkel. Ennek keretein belül több funkciót is indítanak, amelyek több aspektusból közelítik meg a problémát.
Az egyik, hogy oktatóknak workshopokat és guideline-t fognak kidolgozni, hogy hogyan érdemes a politikai véleményüket elválasztani az oktatói szerepüktől. A másik, hogy anonim bejelentővonalat indítanak olyan hallgatók részére, akik a tanulmányaik során diszkriminációt szenvednek el vállalt értékrendjük és világnézetük miatt. A harmadik, hogy kellő diszkréció és a sértett felek beleegyezése mellett hozzák nyilvánosságra a legsúlyosabb eseteket. Ennek célja az oktatástudatosság növelése, a közvélemény és az akadémiai világ érzékenyítése a világnézeti diszkrimináció veszélyeire.
A projekt keretein belül képzési anyagot állítanak össze a hallgatók számára, amely segíti őket abban, hogy hogyan ismerhető fel az ilyen jellegű, világnézeti alapú diszkrimináció.
A konferenciaesten élőben kapcsolták Párizsból Dr. Claude Chollet francia politológust, Európa egyik legnagyobb médiaintézetének, az ojim-nak az alapítóját és Bécsből Dr. Ralph Gert Schöllhammert, aki a bécsi Webster Egyetem adjunktusa és a Wall Street Journal szerzője. Dr. Claude Chollet kifejtette, hogy nagyon örül annak, hogy ez a projekt Budapestről indul el és bízik benne, hamarosan Európa-szerte megvalósulhat.