„Ön szerint milyen formában lett volna az LMP számára is hasznos ez az együttműködés? Teszem hozzá, hogy az együttműködést nem is zárták ki, csak a csatlakozást.
Nekem is komoly fenntartásaim és aggodalmaim vannak azzal kapcsolatban, hogy az Együtt 2014 mozgalommal miként lehet az LMP céljait megvalósítani. Én sem azt gondoltam, hogy egy gyors csatlakozás az optimális a számunkra. Egy olyan tárgyalási folyamat elindítását gondoltam jónak, amely tisztázza: milyen feltételek és tartalom mellett tudunk együttműködni. Ennek pedig sokféle formája van, a választási együttműködésen és szövetségkötésen át a közös kormányzásig. A legtöbb, amire együtt vállalkozni tudtunk volna: az alkotmányosság és a demokratikus jogállam helyreállítása. Erre kellett volna szerződni, de mindezt csak egy nyílt tárgyalási formában lehetett volna tisztázni. Az elfogadott határozat valóban nem zárja ki, hogy szóba álljunk az Együtt 2014-gyel, de olyan feltételekkel bástyázza körbe, amely szerintem egy sikeres és jóhiszemű tárgyalás esélyeit egyértelműen rontja. Ami ennél nagyobb baj, hogy az elfogadott stratégiánk nem vesz tudomást a valóságról.
Hogyan tudta volna kivédeni – ha akarta volna egyáltalán –, hogy végül ne az MSZP és a Demokratikus Koalíció szövetségeseként induljanak a választáson?
Ez a kockázat nyilván benne lett volna a dologban. De ha az LMP részt vett volna az együttműködésben, akkor a megállapodás vétójogot biztosított volna a tagoknak. Az LMP pedig szabhatta volna azt a feltételt, hogy miután a választást csak a szekértáborokon átnyúlva lehet megnyerni, így ez a projekt csak akkor hajtható végre, ha a szocialisták nem vesznek benne részt. A közvélemény-kutatások azt mutatják, ez nem is lenne lehetetlen vállalkozás.
Ezek szerint Bajnai még beleférne önnek, de az MSZP már nem?
Bajnai Gordonnal szemben is vannak fenntartások, de több szintje van annak, hogy mit kell csinálni 2014-ben és utána. Az első szint az alkotmányosság és a demokratikus jogállam helyreállítása. Ebben Bajnai Gordonnak szerintem nincsen deficitje, vagy lényegesen kisebb, mint a szocialistáké. Elég csak megnézni a Haza és Haladás 2006-os eseményekkel kapcsolatban nemrég kiadott állásfoglalását. Ettől sem kell persze hanyatt esni, de mégis az első kísérlet a magyar politikában arra, hogy egy politikus szembenézzen a korábbi tevékenységével. Volt alapja, hogy tárgyaljunk, és volt alapja, hogy legyen esélyünk meghaladni a korábbi politikát. A szocialisták e tekintetben kevésbé mutatnak biztató jeleket. Természetesen az LMP számára az optimális program az eredeti küldetésünk folyamatos képviselete és a fokozatos megerősödés lenne. De a Fidesz kormányzásával új helyzet állt elő. Az, amit az Orbán-kormány művel, az eredeti küldetésünkből is azt kell, hogy kiváltsa: megnézzük, miként lehet ezzel hatékonyan szembeszállni.”