Szabad-e szavazni?

2012. augusztus 02. 17:00

A feliratkozással nem a politikusokról döntő választók lesznek okosabbak, hanem ellenkezőleg, a politika tud majd többet rólunk, választókról.

2012. augusztus 02. 17:00
Török Gábor
törökgáborelemez

2. De vajon mit érnek el vele? A Fidesz politikusai olyasmit mondanak, hogy ezzel a megoldással majd az elkötelezett, felelős és tudatos szavazók döntenek, nem pedig a bizonytalanok és az utolsó pillanatban határozók. Magyarra fordítva ez persze azt jelenti, amit az első pontban írtam: hogy a szavazófülkékben a mi támogatóink lesznek többségben, és nem kell tartanunk attól, hogy a bizonytalanok tömege (ne felejtsük, ma ebből a csoportból van a legtöbb) a végén áthúzza a számításainkat. Ez a kalkuláció azonban – bár van valós alapja - ködszurkálás. Teljesen kiszámíthatatlan, hogy az előzetes regisztráció bevezetése az egyes választókra milyen hatást gyakorol. Ismétlem: rettenetesen sok múlik a módszeren, azon, hogy hogyan, hol és mikor kell feliratkozni. Nem vitás, az internetes regisztráció lehetősége növelné a fiatalok kedvét, miközben a járásközpont felkeresése biztosan távol tartana sok vidéki, idős embert. A módszernek szerepe lehet abban is, hogy a választók mennyire érzik a hatalom részéről egy újabb – nehéz itt nyomdafestéket tűrő szinonimát találni – babrálásnak a feliratkozást, mennyire vált ki belőlük azonosulást, tiltakozást, közönyt vagy éppen csakazértis magatartást. Mindebben a pártok reakciójának is lehet szerepe, de a lényeg az, hogy ami ma a tervezőasztalnál zseniális ötletnek tűnik, az a valóságban – a fejekben, a vacsoraasztaloknál, ahol a politika outputja megméretődik – akár gellert is kaphat, módosulhat.

3. Éppen a kiszámíthatatlanság miatt nehéz a kinek lesz jó kérdésére válaszolni. Ma persze úgy tűnik, hogy egyrészt elkötelezett szavazói, másrészt gondozott adatbázisa és harmadrészt kormányzati pozíciója miatt a Fidesznek van a legtöbb esélye arra, hogy előnyére váljon a regisztráció. Ugyanakkor ezt a tervet nem csupán a politikai széljárás zavarhatja meg, de akár a terv politikai hatása is. S nem csupán arra gondolok, hogy a pártok alkalmazkodhatnak az új intézményhez (nem vitás, hogy így majd két kampány lesz: egy regisztrációs és egy választási), hanem arra is, hogy maga a terv is korbácsolhat hullámokat. Miután a regisztráció közvetett célja és egyértelmű következménye a választási részvétel csökkenése, az ötlet bizonyára hatalmas politikai vitákat fog kiváltani, magas labdát jelent a diktatúrázó ellenzéknek, és még akár jogi akadályokba is ütközhet. Nem vagyok benne biztos, hogy nem lehet alkotmányellenesnek értelmezni, mint ahogy akadhat olyan nemzetközi dokumentum, amellyel összeegyeztethetetlennek minősülhet.

4. Miután komoly intézményi változásról van szó, a pártpolitikai dimenziókon túli politikai hatásokkal is érdemes foglalkozni. A vita itt sem tisztán elvi persze, hiszen értékválasztás kérdése, hogy mit tartunk fontosabbnak. Én azt mondom, hogy minden önös politikai szándék ellenére is érdemes lenne megfontolni a feliratkozás bevezetését, ha attól okkal remélhetnénk, hogy tudatosabb, felelősebb, megfontoltabb választói döntések születnek. Sajnos azonban itt egy arzenálnyi politikatudományi kutatás, kísérlet, munka áll mögöttünk, amelyek többé-kevésbé mind ugyanazt bizonyítják: az elkötelezettebb és felkészültebb választók nem hoznak okosabb, bölcsebb, igazolhatóbb döntéseket, mint kevésbé informált, politikailag kevésbé művelt társaik. Összességében így a politikai rendszer szempontjából kedvezőtlen a mérleg: a feliratkozás (nem általában, hanem az alkalmazása ott, ahol használható választói névjegyzék létezik) nagy valószínűséggel csökkenti a politikai részvételt, ami pedig a választás legitimációs funkcióját gyengíti. A politikai akadályverseny valódi tudásban megjelenő haszna így csak a politikai pártok szervezeti oldalán jelentkezik: ők tényleg rá lesznek kényszerítve arra, hogy még jobban ismerjék választóikat, még professzionálisabb listákat gyártsanak és végső soron még többet költsenek a közvetlen elérésre. A feliratkozással tehát nem a politikusokról döntő választók lesznek okosabbak, hanem ellenkezőleg, a politika tud majd többet rólunk, választókról. Ami nem tragédia, nem is lenne hungarikum, s az is igaz, hogy ettől még egyaránt lehet kormányt váltani és megtartani. Ám aki érvelni akar az új rendszer mellett, nem árt, ha tisztában van vele, hogy pontosan mit is támogat.
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
TakátsTamásFerenc
2012. augusztus 03. 10:04
Érdekes politikai ajánlat/javaslat az a bizonyos regisztráció a szavazati jogok érvényesítéséhez... Az első reakciók: többet tudhatnak/ismerhetnek meg, regisztrálhatnak rólunk, mint eddig; kevesebb titkot őrizhetnénk meg magunkról, mint korábban. Eddig is, a szűkebb közösségünk többet tudhatott/ismerhetett meg rólunk, mint gondolhatnánk... Tudom, ezzel vissza is lehet/lehetett a társadalomnak/gazdaságnak/politikának élnie is. Eddig is tehették, ha nagyon akarták... Szerintem, ezektől a bővülő nyilvántartási, személyes információktól, elsősorban azoknak lehetne félnivalójuk, akiknek valami takargatni valójuk lehetne/van a társadalom/közrend előtt... Sajnos, a szabadságjogok gátlástalan elszabadulása következtében, napjainkban nagyon is sokan félhetnének is, az esetleg nyilvánosságra kerülő társadalom/közrend/gazdaság ellen elkövetett bűneik miatt. Amit úgy képzeltek, ha ügyesek, a nyilvánosság elől el is tudják takargatni. De ezek előbb-utóbb így is, úgy is nyilvánosságra kerülnek… Arról senki sem, vagy legalábbis kevesen tesznek említést, hogy a valamilyen előzetes regisztrációhoz kötött választójog gyakorlása, valamilyen felelősebb közéleti magatartásra is késztethetne bennünket… [email protected]
brabant89
2012. augusztus 03. 09:08
A jelenlegi rendszerben a lakónyilvántartási adatok alapján történik a választói névsor összeállítása, a választók kiértesítése (a "kopogtatócédulák" kiküldése). Mindenki a lakóhelyének megfelelő választókörzeten belül is csak 1 szavazókörben szavazhat, ahol fenn szerepel a listán. Amennyiben valaki máshol (akár külföldön) akar szavazni, el kell mennie az önkormányzathoz, ahol lehúzzák a névsorból, kap igazolást arról, hogy jogosult a szavazásra, de nem a lakóhelyén szavaz, és ezzel az igazolással szavazhat máshol. A 2010-es könnyített honosítási törvény alapján magyarországi lakhely nélkül magyar állampolgárságot nyert személyek ebben a rendszerben láthatatlanok, elérhetetlenek. Ahhoz, hogy láthatóak, elérhetők legyenek, őket regisztrálni kell. Én úgy látom, ez az a kényszer, ami a regisztráció bevezetését szükségessé teszi. Az összes többi dolog, az mind-mind járulékos előny. A Fidesznek vagy azt kell mondania, hogy oké, kaptatok ugyan magyar állampolgárságot, de szavazati jogot csak akkor kaptok, ha szereztek magyarországi lakcímet, vagy pedig bevezeti a választók előzetes regisztrációját. Mivel a Fidesztől még soha nem hallottam, hogy valamit elhibáztunk, a következményeket végig nem gondolva döntöttünk, marad a második megoldás. Ez pedig azt is jelenti, hogy a regisztrációt a magyarországi lakcímmel rendelkezőkre (az eddigi választókra) is kiterjesztik.
ördöngös pepecselés
2012. augusztus 03. 08:44
a legfontosabb hogy a mocskos kampány sokkal mérsékeltebb lesz (mert lesz idő porba dönteni meg az éle is tompul) ez azt hiszem a szociknak a legfájdalmasabb jó döntés a kormánytól
kgy
2012. augusztus 03. 08:37
Az, hogy OV miért "hülye" ill GyF miért "csibész", vagy "kártékony állat" azt, szerintem nem az ellenoldal szempontjából kell vizsgálni, mert ezen a módon kizárt a megegyezés... De ha azt viszgáljuk, hogy milyen károkat okozott OV a jobboldalnak, illetve GyF a baloldalnak, na itt lehet kialakitani a nemzeti minimumot. Pl. OV: 1. Kiirtotta a kisgazdákat - elvesztette a választásokat 2. Tehetségtelenekkel vesz magát körül - elvesztette a támogatóinak több mint felét stb. GyF: 1. Nem mondott le - 2/3 fidesz győzelem stb.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!