Sértődős ember ne menjen politikusnak!

2012. június 10. 12:54

Magyarországon a politikusok és az állami hivatalt betöltők 99,9 százaléka demokrata, akinek esze ágában sincs a jogállamiság és a demokrácia alapelveit megsérteni. Interjú.

2012. június 10. 12:54
Navracsics Tibor
Navracsics Tibor
NOL

A határ nem ott húzódik, függetlenül egy adott országban elfogadott szisztémától, hogy a hatalom kinevezettje milyen mandátummal, és milyen jogosítványokkal bír? A Velencei Bizottság azt találta rendkívül aggályosnak, hogy például az Országos Bírói Hivatal elnökét (aki most Handó Tünde, Szájer József fideszes EP-képviselő felesége), kilenc évre kinevezhetik, kétharmados döntéssel korlátlanul meghosszabítható a mandátuma, vele szemben nincs az Országos Bírói Tanácsnak vétójoga, kiszignálhat ügyeket bíróságokra... Az ilyen kinevezettek egy kormányváltás után sem felejtik el, kik ültették oda őket. 

Nem erről van szó. De vannak ilyen vélemények. Ezért legitim az, hogy folyjon vita a kérdésről. Ezek vitatott kérdések... És erre szokták azt mondani, hogy a demokrácia nem állomás. A demokrácia utazás. A demokrácia mindig arról szól, hogy az intézményi elveket folyamatosan újraértelmezzük. Ön el tudja azt képzelni, hogy ha Handó Tünde visszaélne a hatalmával, akkor a magyar nyilvánosság, Önök, az ellenzéki pártok, az európai szervezetek nem állítanák ezt meg rögtön? Mindig úgy gondolják, hogy ha valaki egy pozícióba kerül, korlátlanul visszaélhet a hatalmával. Nem. Meg vagyok győződve arról, hogy ma Magyarországon a politikusok és az állami hivatalt betöltők 99,9 százaléka demokrata, akinek esze ágában sincs a jogállamiság és a demokrácia alapelveit megsérteni. Másrészt: még ha abba a nulla egész egytized százalékba be is csúszna valaki, aki nem az, olyan ereje van ma Magyarországon a nyilvánosságnak, a demokrácia struktúráinak, hogy nem engedné cselekedni.
 

Az elmúlt két év nem arról szólt, hogy nem volt elég a nyilvánosság, a demokrácia ereje arra, hogy az Orbán-kormány ne foglalja el, szállja meg az összes közintézményt, hogy ne olyan hatalmi berendezkedést építsen ki demokratikus keretek között, ami Orbán Viktor megfogalmazása szerint eleve megköti a következő kormányok kezét - például az új alkotmány közpénzügyi fejezetével, 15-20 évre? Ez a kormány hosszú távra egyeduralomra tör.

Nem. Ez alapvetően nem igaz. Az, hogy egykor volt pártpolitikusok vagy párthoz kötődő szakemberek közintézményeket töltenek be, nem magyar specialitás, minden demokráciában így van, az Egyesült Államoktól Luxemburgon át Németországig. 

De az, hogy ciklusokon átnyúlik a megbízatásuk, és a kétharmados szabály miatt le sem lehet őket váltani... 

A ciklus hosszúsága nagyon fontos kérdés, de az amerikai Legfelsőbb Bíróság elnökét élethossziglanra nevezik ki, sőt a tagokat is, akik egyben alkotmánybírák is. Addig, amíg annak ellenkezőjére utaló jel nincs, feltételeznünk kell azt, hogy a mandátum hosszúsága a rendszer stabilitását szolgálja, és nem a hatalommal való visszaélést. A kétharmados szabály egészen 2010-ig általánosan a politikai oldalak közötti konszenzus egyik legfontosabb garanciája volt a közfelfogásban, 2010-től pedig, mint a Fidesz diktatúrájának a pillére. 2014 után, ha a Fidesznek vagy egy másik politikai erőnek nem lesz kétharmados többsége, akkor ismét a konszenzuskényszer egyik nagyon fontos intézménye lesz.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kalasnyikov
2012. június 11. 15:07
az elefántbőr a mai politikai elit egyetlen ismérve..DDD..na meg a maceszgombóc szaga...
kjkj945
2012. június 10. 17:24
Ady: 171. A DEMOKRÁCIA Magyarországon a demokrata eszmék hódításának van egy speciálisan magyar jelensége. Az tudniillik, hogy rövid időn belül Magyarországon dzsentri lesz mindenki. Legérdekesebb ezt megfigyelni Budapesten. Vidékről fölkerülnek fiskálisok, orvosok, tisztviselők. A legtöbbnek az édesapja itt lent a vidéken jámbor kis hivatalnok, iparos és kereskedő volt. Budapesten a fiúk predikátumokat, sőt olykor még nagyobb címeket szednek föl. Budapesten majdnem minden rendezett vallási viszonyú rendesen ebédelő s rendes nadrágú úri ember dzsentri. Az édesapjának még fogalma sem volt, hogy neki az apján kívül más őse is van, a fiú már tízével dobálja az ősöket. Így van ez különben kicsiben Nagyváradon is. Hihetetlen mértékben szaporodik a dzsentri. Idestova az egész ország lakossága egyetemlegesen kamarási méltóságot kap. Hát így hódít nálunk a demokrácia. Mert hát ez is hódítás... Nagyváradi Napló 1902. május 8.
tarackos
2012. június 10. 16:52
Navra elvtárs szerint nincs semmi baj, jól van az úgy, hogy megbízható elvtársak serege fog 10 évig regnálni. János bá elvtársat is sokáig néztük gondolom az ő példája mutatja az utat Navra elvtársnak is. Ez olyan elvtársias illik az ügynökvédő oligarcha-kormányhoz...
Obulus
2012. június 10. 15:15
"Magyarországon a politikusok és az állami hivatalt betöltők 99,9 százaléka demokrata, akinek esze ágában sincs a jogállamiság és a demokrácia alapelveit megsérteni." (Navracsics) "A nemzetközi jogvédő szervezet Nations in Transit 2012 (Nemzetek átalakulóban, 2012) című értékelése Magyarországot az utolsó helyen, de még a „megszilárdult demokráciákhoz” sorolja, ugyanakkor a magyar és az ukrán példán keresztül érzékelteti azt is, amit a Közép- és Kelet-Európában, valamint a volt Szovjetunióban érvényesülő antidemokratikus tendenciának nevez a tavalyi évből." (Freedom House)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!