Szigorítás jöhet Till Tamás gyilkosa miatt
Még börtönben kerülhet a panaszkodó elkövető – ha nem is emberölésért.
Magyarországon a politikusok és az állami hivatalt betöltők 99,9 százaléka demokrata, akinek esze ágában sincs a jogállamiság és a demokrácia alapelveit megsérteni. Interjú.
„A határ nem ott húzódik, függetlenül egy adott országban elfogadott szisztémától, hogy a hatalom kinevezettje milyen mandátummal, és milyen jogosítványokkal bír? A Velencei Bizottság azt találta rendkívül aggályosnak, hogy például az Országos Bírói Hivatal elnökét (aki most Handó Tünde, Szájer József fideszes EP-képviselő felesége), kilenc évre kinevezhetik, kétharmados döntéssel korlátlanul meghosszabítható a mandátuma, vele szemben nincs az Országos Bírói Tanácsnak vétójoga, kiszignálhat ügyeket bíróságokra... Az ilyen kinevezettek egy kormányváltás után sem felejtik el, kik ültették oda őket.
Az elmúlt két év nem arról szólt, hogy nem volt elég a nyilvánosság, a demokrácia ereje arra, hogy az Orbán-kormány ne foglalja el, szállja meg az összes közintézményt, hogy ne olyan hatalmi berendezkedést építsen ki demokratikus keretek között, ami Orbán Viktor megfogalmazása szerint eleve megköti a következő kormányok kezét - például az új alkotmány közpénzügyi fejezetével, 15-20 évre? Ez a kormány hosszú távra egyeduralomra tör.
Nem. Ez alapvetően nem igaz. Az, hogy egykor volt pártpolitikusok vagy párthoz kötődő szakemberek közintézményeket töltenek be, nem magyar specialitás, minden demokráciában így van, az Egyesült Államoktól Luxemburgon át Németországig.
De az, hogy ciklusokon átnyúlik a megbízatásuk, és a kétharmados szabály miatt le sem lehet őket váltani...
A ciklus hosszúsága nagyon fontos kérdés, de az amerikai Legfelsőbb Bíróság elnökét élethossziglanra nevezik ki, sőt a tagokat is, akik egyben alkotmánybírák is. Addig, amíg annak ellenkezőjére utaló jel nincs, feltételeznünk kell azt, hogy a mandátum hosszúsága a rendszer stabilitását szolgálja, és nem a hatalommal való visszaélést. A kétharmados szabály egészen 2010-ig általánosan a politikai oldalak közötti konszenzus egyik legfontosabb garanciája volt a közfelfogásban, 2010-től pedig, mint a Fidesz diktatúrájának a pillére. 2014 után, ha a Fidesznek vagy egy másik politikai erőnek nem lesz kétharmados többsége, akkor ismét a konszenzuskényszer egyik nagyon fontos intézménye lesz.”