Az elengedés művészete a politikában

2011. december 08. 10:26

Érdemes észrevenni: nem az már a kérdés, hogy Matolcsy György megéri-e a pénzét.

2011. december 08. 10:26
Török Gábor, Varga Mihály
Magyar Nemzet

Aki várt már ötven percet a soha meg nem érkező buszra abban a hitben, hogy az bizonyára bármely pillanatban befuthat a megállóba, tudni fogja, hogy miről beszélünk. Ha az ember túl sokáig megy rossz irányba, vagy éppen áll reménykedve egy helyben, nagyon nehéz fel– és beismerni: abba kell hagyni. Too much invested to quit – túl sokat fektettem bele, hogy kilépjek, mondja az angol. Pedig ha valamit megtanulhatunk az amerikaiaktól, az éppen ez, a kilépés, az elengedés – és egyben az újrakezdés – művészete. (...)

A magyar politikában most a gazdasági miniszter és politikája az az egydolláros, amiért a kormánypárt hétről hétre egyre többet, sokat, túl sokat fizet. Érdemes észrevenni: nem az már a kérdés, hogy Matolcsy György megéri-e a pénzét. Erről más alkalommal, más körülmények között lehetne – és talán kell is majd – értelmes vitát folytatni, átgondolva, hogy melyek azok az értékek, amelyek a miniszter politikájából folytatásra, megőrzésre érdemesek. Még az sem tűnik lehetetlennek, hogy lesznek olyan elemei a munkájának, amelyekkel kapcsolatban később változnak a vélemények, ahogy 2010-ben is sokan másképp tekintettek korábbi miniszterségére, mint egy szűk évtizeddel korábban. Most azonban nem ez a kérdés. Ma arra kell válaszolni, hogy a hivatalos árának a többszörösét szabad-e, érdemes-e érte kifizetni. Nem arról kell már a kormányfőnek döntenie, hogy az elengedés milyen sokat árt, milyen nehezen magyarázható, hanem azt kell mérlegelni, hogy a megtartás minden nappal drágábbá teszi a majdani költségelszámolást. Nem lehet kétséges: bölcsebb döntés most elkönyvelni a távozás miatti veszteséget, mint a megtartásáért egyszer majd kifizetni azt a csillagászati árat.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
narmer
2011. december 08. 17:58
Bocs: informatikusok
nyuggközgazda
2011. december 08. 15:49
Én is unom. Ezért inkább abbahagyom. Nem azért, mert meggyőztek az érveid, hanem azért, mert 87 éves öreg szivar vagyok, akinek vigyáznia kell a vérnyomására.
nyuggközgazda
2011. december 08. 13:49
Minden elismerésem Körmendy Zsuzsannának, a Véleményoldal rovatvazatőjének és a szerzőknek, a ma legaktuálisabb probléma szellemes megfogalmazásáért és megjelenítéséért. Az eddigi gazdaságpolitikájának legfájdalmasabb, mégis elfogadható intézkedése volt a kötelező magán-nyugdíjpénztár megszüntetése. Nem volt folytatható, hogy évente többszázmilliárdokkal növeljük az államadósságot (mert máshonnan nem volt fedezhető) hogy a majdani nyugdíjunk egynegyedének a biztosítását zavaros pénzügyi szervezetekre bízzuk. A különadók, esetleg csak akkor, ha nem ajándékozták volna el, egy téves társadalom-és gazdaságpolitikai cél érdekében a társadalom legfelső, legjobb módu 10 százalékának, (az embereknek) az egykulcsos adóval és a végtörlesztéssel. Ma már belátható, hogy túl drága ajándék volt. Következményeit a 90 százalék viseli. Én nem tudom (elnézést a kölcsönvételért kedves Kristóf Attila) hogy a döntéshozók is hajlandók végre ezt tudomásul venni.
Robinzon Kurzor
2011. december 08. 12:55
Drága szerkesztő úr, a cikknél sokkal beszédesebb, hogy a print MaNem-ben mit fűzött hozzá Körmendy Zuza. (Oké, hogy ott van a link mögött, de azt nem olvassa az úri közönség, nem is tudja, hogy létezik.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!