Magánhatalmak

2011. december 26. 19:33

A jelenleg leghatékonyabb magánhatalmat mifelénk Fidesznek hívják.

2011. december 26. 19:33
Polyák Gábor
Mérték Médiaelemző

„Azt írja Pokol Béla a médiatörvényt több ponton alkotmánysértőnek minősítő alkotmánybírósági határozathoz írt különvéleményében, hogy meghaladott az a nézet, amely szerint »a sajtószabadság alkotmányos védelme kizárólag az állam közhatalmával szembeni védelmet« jelenti. A valódi veszélyt »a demokratikus nyilvánosságra«, ahogy ezt állítólag »médiaszociológiai elemzések tömege mutatja« – nem ugyanazokat a könyveket olvassuk -, »a szervezett magánhatalmak tömegmédiumok feletti és közvetve az emberek feletti uralma jelenti«. Eredetileg azt terveztem írni, hogy a Médiatanács a Klubrádió-döntéssel igyekezett gyorsan cáfolni ezt az állítást. Pedig nem így van, a döntés éppen alátámasztja az állítást. Igaz, nincs szó »az egész euro-atlanti térségben« szerveződő globális médiahatalomról. Nekünk kisebb pálya és ehhez igazodó kispályás játékosok jutnak, de magánhatalomnak ugyancsak nem vagyunk híján.

A jelenleg leghatékonyabb magánhatalmat mifelénk Fidesznek hívják. Viselkedésében nehéz más motivációt találni, mint ennek a magánhatalomnak a lehető legszélesebb és legtartósabb kiterjesztése. E magánhatalom – nem tudok szabadulni a kifejezéstől -- szoros kölcsönhatásban áll további, őt fenntartó és általa fenntartott magánhatalmakkal, a gazdaság szinte minden területén. Ráadásul e magánhatalmak – gazdasági potenciáljához képest kissé talán eltúlzott – vonzalmat éreznek a média iránt, a közterületi reklámoktól a kereskedelmi rádión át az ingyenes napilapokig. Olyan folyamat zajlik a médiapiacon, amihez hasonlóról szerb, bolgár, ukrán kollégák számolnak be rendszeresen különböző konferenciákon. E beszámolókat eddig a kívülálló borzongásával hallgattuk, most már sajnos magunkénak is érezzük őket. (...)

A Médiatanács döntése, amivel elhallgattatta az értelmes beszéd egyik fontos fórumát – tényleg alig marad más, mint az internet -, e folyamat szerves része. Amellett se menjünk el szó nélkül, hogy már a Klubrádió maga is ugyanennek a folyamatnak a szülötte, sem az elindulásában, sem a működésében nem a tiszta piaci megfontolások voltak a meghatározók. Élvezte annak a torz logikának az előnyeit, amibe aztán bele is bukott. Mindezzel együtt az eltűnése súlyos sebet ejt a nyilvánosságon.

Őszintén szólva elegánsabb megoldásra számítottam. Azt hittem, a Médiatanács hagyja, hogy a Klub nyerjen, és utána nézi, ahogy a ráerőltetett feltételek között elvérzik. Ehelyett bevállalta az újabb hazai és nemzetközi tiltakozásokat, a brutális megoldás politikai árát. Ráadásul a Médiatanács napirendjéből úgy tűnik, a döntés saját magukat is váratlanul érte: a napirendet az ülés napján módosították úgy, hogy előtte egyáltalán nem szerepelt rajta frekvenciapályázati kérdés, és a módosítás is csak „a Budapest 95,3 MHz körzeti rádiós médiaszolgáltatási lehetőség hasznosítására benyújtott Pályázati Ajánlatok értékelésének előkészítését” említi. Addig-addig, amíg döntés lett belőle. Ez a megoldás arra jó volt, hogy sem a Klubrádióért aggódó tömeg, sem a döntésre kíváncsi újságírók nem árasztották el a Reviczky utcát.

Szóljon hangosan az ének, ezt óránként legfeljebb öt percre szakítsák meg közlekedési hírek és időjárás-jelentés. Ez az, amit a médiaszolgáltatási jogosultságért folyó pályázattal a Médiatanács a sokszínű, plurális médiarendszerért tenni tudott. Sőt, mindhárom budapesti pályázati felhívást pontosan ugyanazokkal a feltételekkel tette közzé! Mégis, hogyan vezetne éppen ez a sokszínűséghez? Sok zenei rádió, kevés közélet, illetve ami mégis, az Kossuth Rádió és Lánchíd Rádió. Transzatlanti médiahatalmak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 190 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
torresG4
2011. december 26. 22:04
feletted pascal kifejti a lényeget....! tényleg amnéziád van vagy csak egyszerüen hülye vagy....
heep
2011. december 26. 21:17
Persze lehet itt megint rettegni a Fidesz diktatúrától, de azért azt is figyelembe kellett vennie a döntéshozóknak, hogy a Klubrádió ajánlotta messze a legalacsonyabb frekvenciahasználati díjat. Nem véletlenül, biztosak akartak lenni abban, hogy elvesztik a pályázatot. Gondolom már hónapok óta a fiókok mélyén lapul a magyar média diktatúrát leleplező cikkek tömkelege Budapesttől New Yorkig. Nem engedhették veszni az ezekbe fektetett munkát. Meg azért arról is lehetne egy többkötetes regényt írni, hogy mivel és miért nyerte el annak idején a Klubrádió ezt a frekvenciát. Arra külön kíváncsi lennék, hogy vajon vissza adja-e a Klubrádió azokat a pénzeket amiket a hallgatóitól lejmolt le?
gyumadar
2011. december 26. 21:09
Tudod mi a magánhatalom te ostoba gyermeke az Úrnak ! A fics , a mudiz , a szenderd meg a pursz stb
L066H
2011. december 26. 21:00
"Olyan folyamat zajlik a médiapiacon, amihez hasonlóról szerb, bolgár, ukrán kollégák számolnak be rendszeresen különböző konferenciákon." Aha, szerb, ukrán, román... :) Nem lehet, hogy valójában ezek balliberális maffiózó egyiptomi menekültek?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!