„– Tessék? – így a banktisztviselő, önöknek nem is kölcsön kellene, hanem csak afféle garancia, hogy ha bajba jutnának, akkor mi majd segítünk? Meg hogy a főnök legyen olyan szíves és ezt mondja el a többi bankos kollégának a klubban, mert különben fuccs a jó hírüknek?
– Nos, nagyon sajnáljuk, de ilyesmivel csak azoknak szolgálhatunk, akik a kérdéses összeget hiánytalanul és előre leteszik a trezorunkba, elvégre nekünk is kell valamilyen biztosíték, ez talán érthető.
– Kölcsön az viszont volna, mégpedig rendkívül méltányos kamat mellett, és a jelzálog bejegyzéséhez sem ragaszkodunk, csupán a mi pénzügyi, életvezetési tanácsainkat szükséges megfogadniuk, természetesen kizárólag a saját érdekükben. Hogy ne legyen gond a visszafizetéssel. Mert mi előre tekintünk és a közös jövőben gondolkodunk.
– Hát akkor lássuk uram, tehát a családban ön viszi a pénzügyeket? Igen, szóval ön vitte eddig. Mert ezután majd a felesége veszi át szépen a dolgokat, úgy mindenki jobban jár, tudja, a genetikailag beléivódott anyai ösztön, az kell inkább ide, nem holmi férfias hősködés.
– Hány tagú a háztartás, mennyi az összjövedelem? Hogy a két nagyszülő nyugdíját is beleszámolták? Uram Isten, hol élnek önök, hát a tulajdon szentségéről még nem hallottak? Azonnal adjanak vissza mindent az öregeknek, különben már be is fejeztük a tárgyalást.
– Szóval azt mondja, hogy jövőre már csak 2,5%-al lesz több a kiadásuk, mint a bevételük, mert eladásra szánják az utazó ügynök családfő új, korszerű autóját és egy lestrapált húszéves roncsot vesznek helyette? Nos, ez csupán egyszeri tétel, sajnos, a mi szabályaink szerint az egyenlegnél nem vehető figyelembe.
– De tudja mit, úgyis ellenőriznénk maguknál a helyszínen negyedévenként mindent, kiküldöm inkább önökhöz az egyik kiváló szakértőnket, aki majd – versenyképes díjazás ellenében – pontosan úgy fogja a család pénzügyeit vinni, ahogyan mi szeretjük. Ne strapálja magát ilyesmivel sem ön, sem a kedves felesége, csak arra figyeljenek, hogy meglegyen mindehhez az elegendő nagyságú bevétel.