„Körülbelül egy éve budapesti egyetemisták fáklyát ragadtunk, és pártpolitikától mentes civil demonstrációt tartottunk a független Alkotmánybíróság mellett. Több olyan fontos alapvetést fogalmaztunk meg, ami miatt problémásnak éreztük azt, hogy a hatalom nekimegy egy felügyeleti szervnek, és ami most is érvényes a Magyar Nemzeti Bank ellen irányuló nyílt politikai támadás kapcsán.
Jogállamban szükség van fékekre és ellensúlyokra és szükség van autonóm intézmények valóban független működésére, mert ezen intézményektől várható a hosszútávú érdekeknek megfelelő, a pillanatnyi populista - és egyéb - politikai nyomásnak ellenálló működés. Azt gondolom, hogy nem véletlen, hogy az európai jog erőteljesen védelmezi a jegybanki függetlenséget, hiszen csakis egy mindenkori kormányzattól független, szakmai hitelességgel rendelkező központi bank képes a pártpolitikai érdekektől mentes monetáris politika vitelére. Ez garantálhatja, hogy a monetáris politika az ország gazdaságának hosszú távú érdekeit tartja szem előtt, és meggátolja, hogy a kamatpolitika átmeneti, rövid életű növekedési előnyökért (ami használhat a hatalmon lévő kormánynak) feláldozza a hosszabb távú árstabilitást, amivel a jegybank legjobban hozzá tud járulni a gazdaság stabilitásához. A várakozásokon keresztül a központi bank hitelességének csorbulása így már önmagában, bármiféle tényleges kormányzati beavatkozás nélkül is növeli az inflációt, és ezáltal rontja gazdaságunk stabilitását, megítélését. (Innentől kezdve pedig a kormány feltételezett rövidtávú növekedési céljai is nehezebben érhetőek el.)
Az Európai Központi Bank szabálya teljesen egyértelmű ezzel kapcsolatban, nem véletlen, hogy villámgyorsan kiadott állásfoglalásukban aggályosnak tartják kormány a Nemzeti Bank átalakítására irányuló javaslatait. „Mindez felhasználható lehet a döntéshozatal központi banki függetlenség kárára történő befolyásolásához" - fogalmazott az EKB. A fideszes módosító javaslat pedig megteremti annak a lehetőségét, hogy a magyar gazdaságirányítás utolsó független intézménye is megszűnjön” – vélekedett Simor András az Indexnek adott mai interjújában.
Fontos, hogy a kormány – még ha meg is van győződve saját jó szándékáról és tévedhetetlenségéről – számításba vegye azt, hogy idővel lesz olyan ellenzék Magyarországon, ami képes alternatívát nyújtani a Fidesz pártföderációjával szemben. Akkor pedig az általuk hozott szabályok szerint működtetett intézmények akár politikai ellenfeleik kézébe kerülhetnek, akik szintén napi politikai céljaikra használhatnák fel ezeket. Így ezen intézmények legitimációja is megkérdőjeleződhet, amennyiben elvesztik valós politikai ellensúly szerepüket.