„Ünnepre készül az ország, miközben egyre többen érezzük úgy: nincs sok okunk az ünneplésre. István király ezer évvel ezelőtt államot alapított itt, a Kárpát-medencében, lefektette a törvények által szabályozott ország alapjait. Szent Istvánnak köszönhetjük, hogy oly sok munka és áldozat után mégiscsak elértük a kitűzött célt: megérkeztünk Európába. Ma is volna mit tanulnunk a Szent István-i örökségből. Hitet, meggyőződést, kitartó munkát, elkötelezettséget és fegyelmezettséget. A realitásokkal való bátor szembenézést, előrelátó, bölcs politikát. (...)
Első királyunkként István békét teremtett, befogadásra és a szegénység gyámolítására nevelt. Az elmúlt ezer évben számtalanszor bebizonyosodott: a kirekesztés, a gyűlölködés, a megbélyegzés soha semmire nem hozott valódi megoldást. Különösen nem akkor, ha egyesek politikai ellenfeleiket gyalázzák, ha a társadalom legkiszolgáltatottabb tagjaival, a leggyengébbekkel és legelesettebbekkel szemben keltenek indulatokat. A tolerancia hiánya, az összetartó társadalom gondolatával és gyakorlatával összeegyeztethetetlen döntések zsákutcába viszik közösségünket. Hazánk csak akkor képes helyt állni a 21. század kihívásai közepette, ha a versenyképesség mellett nem feledkezünk el a szolidaritásról. (...)
Magyarország ma azért létezik, mert az elmúlt századokban milliónyian tisztelték, szerették ezt az országot, maguknak és az utódaiknak kívántak biztos és jobb hazát teremteni. Ma sem kevésbé aktuálisak István király Intelmek-ben megfogalmazott gondolatai. A Szent István-i örökség - pártállástól, hittől, világnézettől függetlenül - ma is mindannyiunkat kötelez.”