A magyar után itt a lengyel EU-elnökség: ezekre a témákra fog fókuszálni Varsó
A lengyelek szerint az Európai Unió számára a biztonság minden lehetséges dimenzióban kiemelt jelentőséget kap majd.
Az euró kivétele a rendszerből szétrombolhat mindent. A felelős politikának ezt meg kell akadályoznia. Interjú.
„Miért tartja kardinális jelentőségűnek, hogy Európa, legalábbis az eurózóna országai közösen bocsássanak ki kötvényeket?
Mert ez már kézzelfogható bizonyítéka a valóságos közösségnek, annak, hogy ha valamely államnak rosszul mennek is a dolgai, a közösség teljes mértékben mögé áll. Ha ez nem történik meg, akkor hiteltelenné válik az euróövezet és ennek beláthatatlan világgazdasági, globális pénzügyi következményei lehetnek.
Ezek szerint ön nem »veszi meg« a német politikai elit nagy részének érvét: az eurókötvény nem más, mint a »lusták«, megbízhatatlan, felelőtlen pénzpolitikát folytató országok mentése a »szorgalmasak«, a felelősen politizálók kárára. Értsd: a németeknek, hollandoknak, finneknek kell eltartaniuk a dél-európaiakat és ez az állapot véglegesedik is…
Nem állítom, hogy nem fenyeget ez a veszély, hogy a németek érvelése teljesen alaptalan. Igenis látok komoly belpolitikai kockázatokat, azt, hogy társadalmi feszültséget szül az erősebb államokban, ha a lemaradtakat, a felelőtlenebbeket elvtelenül menteniük kell, nekik kell ezért áldozatokat hozniuk. Csakhogy egyszerűen nincs más út, ha fenn akarják tartani az eurót. Márpedig az euróra nemcsak pénzügyi és világgazdasági, hanem világpolitikai értelemben is létszükség van. Az euró bevezetésekor, elkövetett hibákon már értelmetlenség rágódni, az euró létezik, beleivódott a globális gazdasági rendszerbe. Kivétele a rendszerből szétrombolhat mindent. A felelős politikának nincs hát egyéb lehetősége, mint ezt a rombolást megakadályozni. (...)
Magyarországon is léteznek az amerikaira emlékeztető gazdasági, ideológiai viták: az adórendszer »büntesse-e« a gazdagokat vagy sem. Az egykulcsos rendszer nálunk a közgazdák nagy része szerint a gazdagoknak jó, a közép- és szegényebb rétegeknek viszont rossz. Amerikában a republikánus oldal vezetői ellenzik a progresszív adóztatást, ahogy nálunk a kormánypárt. Mi a véleménye erről?
Nem kívánom minősíteni a magyarországi szituációt, mert e témában ismereteim ehhez roppant csekélyek. Maximálisan támogatom viszont Warren Buffett kezdeményezését és mindazokét, akik azt mondják, hogy »fizessenek a gazdagok«. Buffettnek igaza van, hogy a nagyon jómódú emberek vállára rakodó adóteher nem szoroz és nem oszt jólétük, vállalkozási kedvük szempontjából. A progresszív adózást helyeslem minden körülmények között. Most különösen komoly társadalmi, politikai jelentősége van a szerényebb keresetűek terheinek csökkentésének, ugyanakkor a gazdagok, nagy jövedelműek erőteljesebb megadóztatásának.”