Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
A korrupció elleni küzdelmet alapvető fontosságúnak tekintem, ezen a téren az ügyészségi tevékenységet mindenképpen erősíteni akarom. Interjú.
„– Említette a korrupciót. A Transparency International legutóbb a legrosszabb korrupciós csoportba sorolta hazánkat. Mit gondol erről?
– A statisztikai adatokkal óvatosan kell bánni ezen a területen. A korrupció tipikusan az a fajta bűncselekmény, amelynek titokban tartásához gyakorlatilag az érintett kör mindegyik tagjának érdeke fűződik. Nehéz a felderítés, és nehéz megmondani, hány korrupciós ügy nem is kerül a hatóságok látókörébe. Tehát a statisztikák bizonyos tendenciákat mutatnak, de megbízhatóságuk kérdéses lehet. Egy másik felmérés szerint például több felderített ügyünk van, mint korábban. Lehet, hogy azért tartanak számon valahol több korrupciós ügyet, mert többet derítenek fel. A korrupció elleni küzdelmet alapvető fontosságúnak tekintem, ezért is jelentettem ki korábban, hogy ezen a téren az ügyészségi tevékenységet mindenképpen erősíteni akarom, amely szervezeti, strukturális változásokat is jelent.
– Működik már a külön ezekkel az ügyekkel foglalkozni hivatott, korrupcióellenes csoport?
– Az első lépésen már túl vagyunk, áprilisban kezdte meg működését a korrupcióellenes osztály a Központi Nyomozó Főügyészségen (KNYF) belül. Most folyik azoknak az ügyeknek az átvétele, átvizsgálása, amelyeket ennek az osztálynak a hatáskörébe utalunk. Remélem, nagyon rövid időn belül eredményekről is be tudunk számolni. A következő lépcsőfok egy országos hálózat kiépítése lesz. További négy regionális szervezeti egységet hozunk létre, amelyek ugyan vidéken működnek, de szervezetileg a KNYF-hez tartoznak majd. Közben megteremtjük ehhez az infrastruktúrát, a technikai és jogi hátteret. Távlati célunk, hogy ne csak a hivatali, hanem a gazdasági korrupciót is ezen a szinten lehessen vizsgálni.”