„– Békülékenyebb hangulatban találta Orbán Viktort, mint az Európai Parlament múlt heti plenáris ülésén?
– Igen, igen! (Nevet.) Az EU-elnökségek elején az Európai Parlament politikai csoportjai mindig ellátogatnak a soros elnökséget adó tagállamba, ezt tesszük most. De a magyar elnökségi programot szeretném különválasztani a médiatörvény körüli vitától, mert Európának sem érdeke, hogy ez a vita más fontos ügyeket háttérbe szorítson. Ugyanakkor rendkívül fontos kérdés ez, hiszen az európai értékekről van szó. Ezért is örülök Neelie Kroes EU-biztos levelének, amiben megismétli a legfontosabb bírálatokat, amelyekben az Európai Parlamentben mi is osztozunk.
– Ehhez képest a magyar kormány szerint Kroes elsősorban technikai jellegű kifogásokat emel.
– Hát, én azt a levelet egyáltalán nem találom technikainak! Persze így is be lehet állítani. De ha valaki elolvassa a levelet, például azt látja benne, hogy regisztrációs kötelezettséget előírni mindenfajta médiának lehetetlen, Európában nem ez a gyakorlat. Blogokat vagy újságokat regisztrációra kötelezni képtelenség, ilyen sehol sincs, és mindez a sajtószabadság ellen hat. A regisztrációt a tévékre és a rádiókra találták ki. (...)
– Milyen válaszra számít a magyar kormánytól?
– Erre a levélre nem lehet azt válaszolni, hogy megmagyarázzuk ezt meg azt. Az Európai Bizottság levele szerintem olyan erős, hogy az ilyen válasz már nem elegendő. Azt gondolom, hogy Neelie Kroes állásfoglalására csak a médiatörvény néhány kulcsfontosságú elemének megváltoztatásával lehet reagálni. A levél is a médiatörvény három alappillérével foglalkozik.”