Miért kell a harc?

2011. január 21. 10:18

A Fidesz politika-felfogásában a harcnak, a konfliktusok vállalásának mindig is kitüntetett szerepe volt.

2011. január 21. 10:18
1. A Fidesz politika-felfogásában a harcnak, a konfliktusok vállalásának mindig is kitüntetett szerepe volt. A párt vezetői számára politikai beilleszkedésük, beletanulásuk során alapvető tapasztalattá vált, hogy a számukra kedvezőtlen (vagy nem kedvező) hatalmi viszonyokat csak érdeksérelmek árán, éles küzdelemben tudják megváltoztatni. Szemben az MSZP-vel, amely a diktatúra idejéből örökölt beágyazottsága és szervezettsége okán általában a status quo-ban volt érdekelt, s ezért a konszenzusos politikát inkább vállalhatóbbnak gondolta (szavakban mindenképp, de időnként tettekben is), a Fidesz meggyőződésévé vált, hogy táborteremtésre, hosszú távú megmaradásra és a struktúra átalakítására egyaránt a konfliktus lehet alkalmas. Láthatóan a 2002-es vereségből sem azt tanulta meg a párt és vezetője, hogy helyesebb lett volna gesztusokat gyakorolni, mérsékeltebben politizálni, kevesebb frontot nyitni, hanem éppen ellenkezőleg: azt, hogy még több keménységre és határozottságra lett volna szükség.

2. A második Orbán-kormány politikáját jellemző járatlan út kapcsán utaltam már arra, hogy ebben a kockázatos kísérletben van egy harmadik »k« is: a konfliktusok ugyanis szinte kódolva vannak, hiszen a kormánytöbbség folyamatosan tyúkszemekre lép, érdekeket sért.  Ahhoz, hogy a kormány elérhesse céljait, olyan új módszereket, eszközöket kell alkalmaznia, amelyek szokatlanok a magyar politikában, de idegenek a megállapodott nyugati demokráciák gyakorlatától is. A nyugdíjpénztárak elleni küzdelem, az Alkotmánybíróság jogköreinek csorbítása, továbbá egyéb intézményi és személyi átalakítások nem eseti, egyedi ügyek (ezért nem is érthetők meg önmagukban), sokkal inkább ennek az új politikának a járulékos elemei, amelyek nélkül sokkal nehezebben tudna haladni (ha egyáltalán tudna) a kormány a saját maga számára kijelölt úton.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 49 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
soelmo
2011. január 22. 10:58
Nem értem, hogy jött ki ennek a Takony-Töröknek a lájk? Amúgy, jobb, ha nem "aggódik" a FIDESZ-ért, mert azzal árt.
nexialista
2011. január 22. 09:40
...együttműködést hirdetni viszont nem lehet harc közben, sem harci szándékkal...
nexialista
2011. január 22. 09:38
a harcok – vagyis a győzelem-vereség játszmák – elengedéséből következik az együttműködés, aminek mindkét oldal nyertese
1120
2011. január 22. 01:42
"...a kormánytöbbség folyamatosan tyúkszemekre lép, érdekeket sért." Mindenkinek az érdekére nem lehet tekintettel... Minden kormányzás óhatatlanul bizonyos érdeksérelmekkel kell, hogy járjon. Hát nem azt halljuk 20 éve egyfolytában, hogy bizonyos tabukhoz nem mertek a kormányok hozzányúlni a (vélt, vagy valós) "érdeksérelmek" miatt? Amikor meg "tyúkszemre" lép, akkor az a baj? Érdekes...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!