Az árvíz margója

2010. május 26. 07:40

2010-ben még mindig ott tart az ország, hogy szemétledobónak használjuk a folyókat.

2010. május 26. 07:40
„Szóval, állok a Tisza-parton, Mindszentnél, és azért drukkolok, hogy maradjon hetekig hatszázötven centi felett, csapjon át a holtágakba, vigyen beléjük egy kis életet, a Fölső-Dögbe, Mártélyba, Tőserdőbe, Alpárba. Lenyűgöző ökológiai robbanást tud okozni egy ilyen árvíz. Ami nekünk katasztrófa, az az élővilágnak a legnagyobb áldás, a csoda. Néhány hét múlva zsüzsögnek az ivadékok a szélvizekben, az ártereken; gólyák, gémek, kócsagok bóklásznak a pocsolyás réteken, ja és rohadt sok a szúnyog.

Még mindig Tisza-part: jön a kávébarna víz, kavarog, a tetején fölfoghatatlan mennyiségű szemét. Pillepalack főleg, az a látványos, az fönn marad a felszínen; a meder alján sodródó autógumik, hűtőszekrények, kotonok, tetemek, oldódó mérgek nem zavarnak senkit. 2010-ben még mindig ott tart az ország, hogy szemétledobónak használjuk a folyókat. Obligát publicisztikai közhely-referencia: bezzeg az angolok a Temzét! (Szennyvízcsatorna volt, most meg lazac meg minden.) Üzenetértékű vagy milyen képsor az m1-en: riporter bejelentkezik a Sajó és a Bódva összefolyásából, hogy a drámai küzdelemről tudósítson.

Mögötte néhány helyi a legnagyobb lelki nyugalommal emelőhálózik (orvhalászik). Baj van, de a folyót rabolni akkor is muszáj. Nem szól vissza. Nem eléggé.” 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
_Franko_
2010. május 26. 16:04
Értem...tehát a Tisza csak az utóbbi 40-50-100 évben kezdett áradni, azelőtt meg se próbálkozott áradással? Szerintem a folyó előbb volt ott, mint a lakóházak... de erről könnyű elfeledkezni egészen addig, amíg újra ki nem önt a folyó. Ha megnéznéd azon utcákat és lakóházakat, amelyek áradáskor veszélyben vannak, kiderülne, hogy az utóbbi 100 évben kerültek oda vagy felújított-kibővített hétvégi házakról, présházakról van szó. Sokkal "hasznosabb" szűk mederben tartani a folyót, mint nem építkezni a természetes árterébe... ha az ember folyó közelébe építkezik annak nem csak előnyei, hanem hátrányai is vannak. Ne csak a folyó előnyeit vállalják fel az ott lakók...
_Franko_
2010. május 26. 14:18
"A két község bizonyos részeit akkor menteni kell. A rokonaim mesélték, hogy Tőserdei ártérbe is beengedték a vizet a legutóbbi árvízkor és ott is majdnem telepíteni kellett." Mester. Nem érzel valami ellentmondást? Beengedték a vizet az ártérbe. Józan ésszel úgy gondolom, hogy az ártér erre a célra való. Miért kell építkezni az ártérbe? Olcsó a telek? Közel van a vízpart?
orion
2010. május 26. 11:40
Állok a Tisza-parton, nézem, ahogy árad. (Semmi zaj. Az ünnepélyes csendbe / Egy madár csak néha füttyentett be.) 1)miért nem lapátolsz, ahelyett, hogy plagizálsz? 2) Hiányzik a "zúgva-bőgve törte át a gátot"? 3) Hülye-e vagy????
röviden
2010. május 26. 10:23
Az igaz, hogy környezettudatosság terén lenne hova fejlődni. De. Hányszor hangzott el, hogy x százezer, milliócskából meg lehetett volna építeni az esőtározót, amit meg is pályáztak, és akkor sok milliárdos károkat lehetett volna elkerülni. Ki engedte a szent tolerancia nevében az erdőket tarolni, a zsilipeket ellopni? Ki mondja a fokgazdálkodásra, hogy totál baromság? Ki nem épített hosszú,hosszú évek egy centi gátat, vagy Uj úr alapjában helyes megközelítése szerint, csatornát? Pedig az M6 egyetlen völgyhídból löszalagútba futó kunkorából tellett volna jócskán. De nézzük "magasabbról". Mennyi ideig kellene az ország teljes lakosságának tudatosan környezetrombolnia, hogy überelni tudja a BP utóbbi pár hetes teljesítményét?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!