Miképp a világ minden országában, úgy Kínában is a jó ízlés határait sokezerszeresen túllépte az egy focistára jutó tetoválások száma.
A világ kellemesebb légkörű országaival szemben azonban Kínában ilyen kisstílű ügyekre is kiterjed a központi hatalom figyelme,
ennek megfelelően a napokban a Kínai Sporthivatal igen kemény szabályozást vezetett be: a válogatottban szereplő focistáiknak szigorúan tilos bármilyen új tetoválást varratniuk, és a meglévőket is erősen ajánlott eltávolítani. Amennyiben csapattársaik, akik az öltözőben mindenképpen a látványra vannak kényszerítve, jóváhagyják, kis számú tetoválás fennmaradhat, de ezeket is az utolsó centiig le kell takarni a meccsek folyamán.
Az intézkedés célja megakadályozni, hogy a rossz példán keresztül tovább növekedjen a fiatalok körében a tetoválások száma – amely, a szülőktől kapott vér beszennyezéseként, az öt fő konfuciuszi erény egyikének, a szülőtiszteletnek a megsértésének számít.
Az ország sűrűn lakott vidékének legszélén, a mifelénk ismeretlen, alig több mint három és fél milliós népességű Lancsou városában egy bő éve betiltották a tetoválást a taxisok körében, mivel azok elundoríthatják az utasaikat. Ez azonban az első központi intézkedés Kínában a probléma ellen.
Az új szabályozás nem csak a felnőtt válogatottra, hanem minden Kínát képviselő korosztályos csapatra is vonatkozik.
A tetoválás elsősorban a városi fiatalok körében terjed, a Kommunista Párt által kontrollált Sanghajban vagy Pekingben majdnem olyan gyorsan, mint a változóan szabadabb Hong Kongban és Tajpejben. Ezekben a városokban nem csak a nyugati minták majomlása zajlik, hanem megmosolyogtatóan/elborzasztóan kínai trendek is felütik a fejüket, mint a WeChaten (az 1,2 milliárd felhasználót számláló kínai csetprogramban) beolvasható QR-kód–tetoválás.
Nyugati hatás nélkül természetesen nem terjedhetett volna el a tetoválás Távol-Keleten, ahol minden nagy kultúra a bűnözőket jelölte meg ilyen módon – vagy a bűnbandák önmagukat. Igaz, Nyugaton sem nemesek, akadémikusok, vagy a szellem más embereitől indult a folyamat.
Érdekes lesz látni, hogy a világ minden nézetebb sportágának üzleti terveiben fontos szerepet játszó Kína mennyire szándékozik érvényesíteni szempontjait a trendeket a pályán és pályán kívül is diktáló európai csúcsfociban. A Hong Kong-i tüntetések – nyilvánvalóan fajsúlyosabb – ügyében az amerikai kosárlabdaliga, az NBA ellen aggasztóan sikeresek tudtak lenni. Dacára ennek az elrettentésnek azonban például a női teniszezők nemzetközi szervezete, a WTA hónapok óta karakánul meri Kínával szemben képviselni az emberi jogokat a szexuális zaklatásáról beszámóló, majd a Föld színéről jó ideig eltüntetett Peng Shuai ügyében.