Az úzvölgyi eseményekre

2019. június 08. 07:38

A miénk a helyes út. Rombolás helyett építés. Gyűlölet helyett szeretet, türelem, emlékezés. Ellenségeskedés helyett együttműködés. Vandalizmus helyett kultúra.

2019. június 08. 07:38
Nagy Csomor András
Mandiner

Tehetetlen düh és igazságtalanság. Megrendül az ember, valahányszor meghallgatja Bartha Mihály kilencvenöt esztendős veterán beszédét. Nem csupán azért, mert itt áll előttünk egy ember, aki megjárta a háborút, harcolt a hazájáért és odavesztek a bajtársai. Nem csupán azért, mert a sírokat, amiket gondozott, most barbár hordák módjára gyalázták meg. És nem is csak azért, mert e gyűlölet hősök emlékét, emberi életutakat tiport a sárba.

Hanem azért, mert Trianon kilencvenkilenc éve volt, és nem változott semmi. Bartha Mihály kilencvenöt esztendős, és nem változott semmi. A 20. századi ellenségeink utódai ma székelykaput döntenek. És azokat, akiket a halálba küldtek, holtukban sem hagyják méltóképpen nyugodni.

Elgondolkodtató, hogy miközben Magyarország Alaptörvénye így rendelkezik: „Kinyilvánítjuk, hogy a velünk élő nemzetiségek a magyar politikai közösség részei és államalkotó tényezők. Vállaljuk, hogy örökségünket, egyedülálló nyelvünket, a magyar kultúrát, a magyarországi nemzetiségek nyelvét és kultúráját, a Kárpát-medence természet adta és ember alkotta értékeit ápoljuk és megóvjuk”, addig ukrán szomszédaink a magyar nyelv használatának jogát korlátozzák Ukrajnában.

Elgondolkodtató az is, hogy miközben Magyarország bőkezűen támogatja az itt élő nemzetiségeket, parlamenti képviseletet biztosít a számukra, állva tapsolja meg a szlovákul felszólaló képviselőt az Országgyűlésben, Szlovákia megtiltja a magyar himnusz éneklését és Stúr-szobrot avatnak fel Párkányban. 

Elgondolkodtató az is, hogy a Trianon idején még nem létező Szlovénia vezetőinek most hirtelen baja lett a magyar Trianon-emlékezettel.

Elgondolkodtató az is, hogy miközben Magyarország folyamatosan próbál jó viszonyt kialakítani és fenntartani, szövetségeket építeni a szomszédokkal, Romániában vadállatként támadnak egy temetőre, majd a román nagykövet fittyet hány a magyar külügy felszólítására. 

Klebelsberg Kuno lassan egy évszázada megalkotta a magyar kultúrfölény ideáját, és úgy tűnik, száz év múlva is utcahosszal vezetünk a Kárpát-medencében.

Mindezek ellenére meggyőződésem, hogy a miénk a helyes út. Rombolás helyett építés. Gyűlölet helyett szeretet, türelem, emlékezés. Ellenségeskedés helyett együttműködés. Vandalizmus helyett kultúra. Én csupán őszintén remélem, hogy mire én leszek kilencvenöt, de lehetőleg inkább hamarabb, a felsoroltak ne történhessenek meg. 

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rajgy
2019. június 09. 20:15
".............a román nagykövet fittyet hány a magyar külügy felszólítására..............." Haza kellett volna zavarni! Küldjenek másikat! Ez bunkó.
annamanna
2019. június 09. 00:00
Péld 27,4 A búsulásban kegyetlenség van, és a haragban áradás; de ki állhatna meg az irígység előtt?
annamanna
2019. június 08. 17:08
Ottlik az Iskola a határon c. regényében leírta a helyes magatartás titkát. Tökéletes receptet kínál arra, hogyan lehet egy hosszú ideig tartó zaklatást a lehető legnormálisabban átvészelni. Ugyan csak egyéni szinten mutat rá példát, de szerintem közösségileg is értelmezhető. Az ellenpéldája Hamlet, ami bemutatja, hogyan tudsz egy sérelmes helyzetet úgy kezelni, hogy azzal ledaráld a környezetedet és önmagadat is, miközben az alapvető sérelemmel nem kezdtél semmit. És a végén, röhögő harmadikként, az egész országot elfoglalja egy olyan ellenség, akire a nagy igyekezetben ügyet sem vetettél.
gallfec
2019. június 08. 14:09
" Klebelsberg Kuno lassan egy évszázada megalkotta a magyar kultúrfölény ideáját, és úgy tűnik, száz év múlva is utcahosszal vezetünk a Kárpát-medencében. " ---------------------------------------------- Nem tanulsz, magyar. -------------------------------- Minden KIMONDOTT felsőbbrendűséget alávetéssel büntet a sors. Tanú rá a történelem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!