Nagyon kiakadt Ukrajna a FIFA-ra, bocsánatkérést követel
A Nemzetközi Labdarúgó szövetség olyan térképet használt, amelyen a Krím Oroszországhoz tartozik.
A biztonságpolitikai szakértő beszélt az Egyesült Államok új, 60 milliárd dolláros segélycsomagjáról, az európai országok háborús stratégiáiról, Kína szerepéről a konfliktusban és az Ukrajnát érintő, egyre inkább sokasodó kihívásokról is.
Kép forrása: Benoit Doppagne / AFP
A Hír TV Napindító műsorának vendége volt Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő, aki a rá jellemző őszinteséggel vázolta fel az orosz-ukrán háború jelenlegi helyzetét.
Nógrádi szerint az Egyesült Államok Kongresszusa és Szenátusa által elfogadott, Ukrajnának szánt 60 milliárd dollár értékű segélycsomag nyomás alá helyezte az európai szövetségeseit, hogy azok – lehetőségeikhez képest – hasonló mértékű segítséget nyújtsanak az oroszok által megtámadott országnak. A biztonságpolitikai szakértő rámutat, hogy azt a gyakorlatot szeretné az USA ráerőltetni Európára, hogy a saját, már elavult és korszerűtlen fegyvereit adja át Ukrajnának, és ezeket amerikai fegyverekkel pótolja. Ennek következtében
az európai hadiipar háttérbe szorul, az ukránok cserébe pedig megkapnak olyan fegyvereket, amelyek mindenre jók, csak győzelemre nem”.
Nógrádi György úgy látja, Ukrajnát csak ideig-óráig lehet életben tartani a nyugati segélycsomagokkal, az orosz fél ezzel szemben viszont átállt a hadiipari termelésre, az erőforrásait pedig nem lehet összehasonlítani az ukrán féllel. Az Egyesült Államok által adott 60 milliárd dolláros támogatás a biztonságpolitikai szakértő szerint
néhány hónapig lesz elegendő, ezek után Volodimir Zelenszkij újabb segítségre szorul a Nyugattól.
„Kissinger forog a sírjában” – fogalmazott a biztonságpolitikai szakértő az USA stratégia lépései kapcsán, ugyanis szerinte Amerika alapvető érdekeivel szembe megy az, ha Kínát és Oroszországot egymás mellé kényszeríti, vagyis differenciálatlanul ellenségként kezeli őket. Úgy látja, Kínának a közvetítő szerepet kell felvennie a konfliktusban, miután az ázsiai ország érdeke a béke, a térségbeli kereskedelmi érdekeltségei miatt.
A biztonságpolitikai szakértő úgy látja, Zelenszkij körül egyre inkább gyülekeznek a viharfelhők; sokak szemében legitimációs deficitet jelenthet az, ha az elnöki ciklusát májusban kitöltő államfő nem ír ki új választásokat – márpedig Nógrádi szerint minden bizonnyal ez fog történni. Úgy véli, Ukrajnában sokaknak elegük van már abból a helyzetből, hogy míg a fronton küzdő katonáknak nincsen mit enni, mert a kijevi vezetés azt ellopta, addig Zelenszkij Toszkánában luxusvillát vesz és a felesége pedig különböző nyugati országokba jár bevásárolni.
Nógrádi György elemzését teljes egészében itt hallgathatja vissza: