„A Komati képzési projektnél sok emberrel beszéltünk, akik eleinte aggódtak a munkahelyük miatt, de most már megnyugodhattak” – mondta el Andrew Steer, a Bezos Earth Fund vezérigazgatója. (A Bezos Earth Fundot 2020-ban hozta létre Jeff Bezos, az Amazon alapítója, hogy a klímaváltozás kihívásaira reagáljon.)
Shoki Mbowane, a Komati erőmű korábbi technikusa és üzemvezetője elmondta, hogy az akkumulátortárolási és napenergia-technológiák terén szerzett képzés során nagyon sok hasznos ismeretet szerzett. „Eleinte ijesztő volt, mert semmit nem tudtam a megújuló energiákról – mesélte. – Néhány kollégám inkább más erőművekhez ment át ahelyett, hogy átképeztette volna magát. Valószínűleg féltek. Én azonban örülök, hogy ezt az utat választottam.”
Dél-Afrika, amely az elektromos áram 85 százalékát még mindig szénből nyeri, 2021-ben 8,5 milliárd dollárt kapott néhány fejlett országtól – köztük az Egyesült Királyságtól, az Egyesült Államoktól és Franciaországtól – a klímaváltozás miatti átállás finanszírozására. „Ami itt történik, az tanulságos lehet minden olyan ország számára, amely át fog menni ezen az átálláson” – mondta Steer.
Ez az átállás azonban ellenállásba ütközött a szénpárti szakszervezetek és politikusok részéről. Gwede Mantashe, Dél-Afrika ásványi anyagokért és energiáért felelős minisztere, aki a szén nagy támogatója, azt mondta, hogy bármilyen állítás, miszerint a szén korszaka lejárt, „mítosz”. Szerinte Afrikának nem szabad más nemzeteknek „diktálnia”, és figyelmeztetett, hogy ha az átállást rosszul hajtják végre, az „szellemvárosokat” hozhat létre.
„A kormányra nyomást gyakorolt a Világbank, hogy bezárja az erőműveket” – mondta Bizzah Motubatse, a Komati közelében található Nemzeti Bányászszakszervezet (NUM) fiókjának elnöke a Financial Timesnak.