Olyan lázadás volt Amerikában, ami mindenki életét meg fogja változtatni
Így vagy úgy, de sikerült újra olyan helyzetbe hozni magunkat, hogy alkalmazkodnunk kell. Varga Mátyás Zsolt írása.
Egy friss tanulmány szerint bár a vállalatok nehézkesen tartják maguknál a jó mérnököket, úgy tűnik, ezt a problémát megoldhatja a mesterséges intelligencia.
Idén április és május között a Fictiv – egy gyártási szolgáltatásokat nyújtó cég – kutatói 241 különböző méretű, szórakoztatóelektronikai, orvosi eszközöket és autókat gyártó vállalat magas rangú vezetőit kérdezték meg, hogy hogyan boldogul a globális feldolgozóipar az idei kihívásokkal teli gazdasági körülmények közepette.
A felmérésben résztvevő döntéshozók 97 százaléka szerint hiány van a tehetséges gépészmérnökökből. A válaszadók közel fele – akik a gyártás-előállítás, az ellátási lánc és a mérnöki munkák felügyeletét látják el – azt mondta, nehezen tudja megakadályozni, hogy a magasan képzett alkalmazottak elhagyják a vállalatot, és nem könnyű találni helyettük új szakembereket.
– mondta Dave Evans, a Fictiv vezérigazgatója.
„A kereslet növekszik, de sajnos nincs elég mérnöki diplomás munkaerő” – írta Evans az Insidernek e-mailben.
A tanulmány szerint a problémát súlyosbítja a gazdasági bizonytalanság, az infláció és az ellátási lánc zavarai, amelyek arra kényszerítik a vállalatokat, hogy a pénzügyi kockázatok mérséklése érdekében elbocsátásokkal és a munkaerő-felvétel befagyasztásával csökkentsék költségeiket.
A hiány miatt a gyártási vezetők új módszereket keresnek a munkaerőhiány kezelésére. Evans szerint az olyan új technológiai fejlesztések – mint például a mesterséges intelligencia – segíthetnek abban, hogy kiküszöböljék a mérnökök hiányát.
A felmérésben részt vevők 85 százaléka tervezi, vagy már alkalmaz is MI-eszközöket. A válaszadók 97 százaléka pedig úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia kedvező hatással lesz a termékfejlesztési és gyártási feladatokra, például a minőség-ellenőrzésre és a terméktervezésre.
„A mesterségesintelligencia-eszközök nagyban javíthatják a termelékenységet, így egy 5 fős csapat 20 fős termelékenységgel működhet”
– mondta Evans.
A döntéshozók 62 százaléka állítja, hogy a munkafolyamatok javítása érdekében a meglévő dolgozóikat arra képzik ki, hogy képesek legyenek együtt dolgozni az MI-vel. A mérnököket például ki lehet képezni a virtuálisvalóság-rendszerek használatára is, hogy javítsák a terméktervezési innovációt – mondta.
„A mérnököknek és a gyártócsapatoknak égető szükségük van jobb eszközökre, amelyek segíthetnek nekik a hatékonyabb munkavégzésben” – zárta gondolatait Evans.
Borítókép: MTI/Szigetváry Zsolt