Új szintre lép a hadviselés: a mesterséges intelligenciát tanítanák be az ukránok az oroszok ellen
Az ukránok több millió órányi drónfelvétel segítségével tanítanák be a mesterséges intelligenciát, hogy segítse őket a harctéren.
Egy friss tanulmány szerint bár a vállalatok nehézkesen tartják maguknál a jó mérnököket, úgy tűnik, ezt a problémát megoldhatja a mesterséges intelligencia.
Idén április és május között a Fictiv – egy gyártási szolgáltatásokat nyújtó cég – kutatói 241 különböző méretű, szórakoztatóelektronikai, orvosi eszközöket és autókat gyártó vállalat magas rangú vezetőit kérdezték meg, hogy hogyan boldogul a globális feldolgozóipar az idei kihívásokkal teli gazdasági körülmények közepette.
A felmérésben résztvevő döntéshozók 97 százaléka szerint hiány van a tehetséges gépészmérnökökből. A válaszadók közel fele – akik a gyártás-előállítás, az ellátási lánc és a mérnöki munkák felügyeletét látják el – azt mondta, nehezen tudja megakadályozni, hogy a magasan képzett alkalmazottak elhagyják a vállalatot, és nem könnyű találni helyettük új szakembereket.
– mondta Dave Evans, a Fictiv vezérigazgatója.
„A kereslet növekszik, de sajnos nincs elég mérnöki diplomás munkaerő” – írta Evans az Insidernek e-mailben.
A tanulmány szerint a problémát súlyosbítja a gazdasági bizonytalanság, az infláció és az ellátási lánc zavarai, amelyek arra kényszerítik a vállalatokat, hogy a pénzügyi kockázatok mérséklése érdekében elbocsátásokkal és a munkaerő-felvétel befagyasztásával csökkentsék költségeiket.
A hiány miatt a gyártási vezetők új módszereket keresnek a munkaerőhiány kezelésére. Evans szerint az olyan új technológiai fejlesztések – mint például a mesterséges intelligencia – segíthetnek abban, hogy kiküszöböljék a mérnökök hiányát.
A felmérésben részt vevők 85 százaléka tervezi, vagy már alkalmaz is MI-eszközöket. A válaszadók 97 százaléka pedig úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia kedvező hatással lesz a termékfejlesztési és gyártási feladatokra, például a minőség-ellenőrzésre és a terméktervezésre.
„A mesterségesintelligencia-eszközök nagyban javíthatják a termelékenységet, így egy 5 fős csapat 20 fős termelékenységgel működhet”
– mondta Evans.
A döntéshozók 62 százaléka állítja, hogy a munkafolyamatok javítása érdekében a meglévő dolgozóikat arra képzik ki, hogy képesek legyenek együtt dolgozni az MI-vel. A mérnököket például ki lehet képezni a virtuálisvalóság-rendszerek használatára is, hogy javítsák a terméktervezési innovációt – mondta.
„A mérnököknek és a gyártócsapatoknak égető szükségük van jobb eszközökre, amelyek segíthetnek nekik a hatékonyabb munkavégzésben” – zárta gondolatait Evans.
Borítókép: MTI/Szigetváry Zsolt