Elemző: Regős Gábor, a Makronóm Intézet makroelemzési vezetője
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint tehát tavaly októberben a bruttó átlagkereset 18,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ez azt jelenti, hogy a bérek ütemes emelkedése tovább folytatódott, jórészt követve a KSH által jelentett inflációs mutatót.
A Makronóm Intézet makroelemzési vezetőjének friss értékelése szerint
kedvező hír, hogy az egyes ágazatok béremelkedése között nem volt érdemi eltérés,
csupán a humán-egészségügyi, szociális ellátás, illetve az egyéb szolgáltatás-ágazatok bérnövekedése haladja meg az átlagot jelentős mértékben, míg az oktatás, valamint a művészet, szórakoztatás ágazatoké kismértékben elmarad attól.
A reálkeresetek azonban sajnos októberben – az erőteljes keresetemelkedések ellenére is – némileg mérséklődtek: azaz 2,2 százalékkal csökkentek a 21,1 százalékos infláció miatt.
Ellenben jó hírnek mondható, hogy az óév első 10 hónapját nézve,
a reálkereset még átlagosan 4,2 százalékkal növekedett, ami nemzetközi összehasonlításban kedvező teljesítmény,
hiszen más országokban ezen időszakban a reálbérek csökkenése volt jellemző, tekintettel a másutt alacsonyabb év eleji bérfejlesztésekre.
Mi várható a jövőben?
A reálbérek éves alapú mérséklődése várakozásunk szerint még a következő időszakban is fennmarad, hiszen az idei évet várhatóan 25-30 százalékos inflációval indítjuk, míg az év egészét 17-18 százalékos infláció jellemezheti, miközben a bérek emelkedése 15-16 százalék körül lehet átlagosan.
Ez utóbbi szempontjából a januári kereseti statisztika lesz majd igazán mérvadó.
Így a reálbérek változása az idei év második felében kerülhet ismét a pozitív tartományba, vagyis a 2022 második felében megtört hosszú reálbér-emelkedési ciklus az infláció enyhülésével 2023 második felében indulhat újra.
A béremelkedéseket az idei évben a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése, a magas infláció és a munkaerőhiány hajthatja.
A KSH adatai részletesen 2022 októberére nézve
– 2022 októberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 510 500, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 352 000 forint volt.
– A bruttó átlagkereset 18,4, a nettó átlagkereset 19,1 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban.