Az aggodalmak a globális demográfiai összeomlásra tehát a jelenlegi tendenciák szerint nem igazolódnak be. Ha a jelenlegi trendet változatlannak vesszük, akkor a matematikai alapú várakozások szerint
a világ népessége 2037-ben el fogja érni a 9 milliárd főt, 2080 és 2100 között pedig a 10,4 milliárd főt.
Ez nem jelenti azt, hogy a túlnépesedés miatti aggodalmak igazoltak lennének, hiszen, ha a népességnövekedés ütemét figyeljük, akkor azt látjuk, hogy a globális népesség nő ugyan, de a növekedés üteme gyorsan csökken. 1963-ban a globális népesség egy év alatt 2,3 százalékkal nőtt, ez a mérték idén csupán 0,8 százalékos volt, ami azt jelenti, hogy az 1950-es évek óta a legalacsonyabb szinten van a globális népességcsökkenés üteme.
Megtört a növekedés lendülete
Itt azonban látszólag van egy ellentmondás: még pedig az, hogy mégis hogyan növekedhet a népesség, miközben a növekedés üteme ilyen látványosan csökken?
A válasz a lendületben keresendő. Az 1990-es és a 2000-es évek évtizedei viszonylag gyors népességnövekedés évtizedei voltak. Az akkor született gyerekek nagyjából mostanra érhetik el a szülőképes korukat.
A 18 és 49 év közti felnőttek száma 1987-ben 2,2 milliárd volt, ez jelenleg 3,6 milliárd.
Ennek ellenére a termékenységi ráta – amely azt mutatja meg, hogy egy nő hány gyermekre számíthat az életében – az 1990-es évekbeli 3,3-ról 2,3-ra csökkent, ami csak minimálisan van a 2,1-es bűvös arányszám felett, amivel az állandó népesség biztosítható.
Fontosak a regionális különbségek
Az is igaz, hogy a népességnövekedés tekintetében is, mint sok más esetben is nagyok a regionális különbségek. 2022 és 2050 között a világ népességnövekedésének nagyjából fele nyolc országból fog származni, amelyből öt Afrikában (Kongó, Etiópia, Egyiptom, Nigéria, Tanzánia), három Ázsiában (India, Pakisztán, Fülöp-szigetek) található. Indiával kapcsolatban pedig érdemes kitérni arra is, hogy valószínűleg már a következő évben meg fogja előzni Kínát, mint a világ legnépesebb országa, hiszen Kína egyre súlyosbodó demográfiai problémákkal küzd. Afrika pedig még az idei évben megelőzte a fejlett Európa és Észak-Amerika együttes népességét, holott 1980-ban még az összlakosságának csupán az 1/3-át tette ki. Mindezeknek óhatatlanul lesznek környezeti és társadalmi hatásai is.