Míg sok nyugati ország szigorú ellenőrzéssel és a jogsértésekért kiszabott büntetésekkel igyekszik megakadályozni a kémkedést az egyetemeken, a szakértők szerint Japán gyenge láncszemnek számít, mivel gyakran ellenőrizetlenül fogadják be a külföldi diákokat.
A tisztviselők szerint ébresztő jel lehetne Japán számára a kínai tudósok kémkedés gyanúja miatti amerikai letartóztatásainak sorozata az elmúlt években.
„Világszerte egyre szigorúbbak az ellenőrzések az olyan külföldi nemzetekkel szemben, mint Kína. Azt szeretnénk, hogy a japán egyetemek megbízzanak a biztonsági ellenőrzésekben, hogy folytatódhasson a közös kutatás az Egyesült Államokkal vagy Európával” – mondta egy japán kereskedelmi minisztériumi tisztviselő, aki segít a főiskoláknak kidolgozni a magas kockázatú technológiatranszferek és a hallgatók megfigyelésének módjait.
Az ellátási lánc megszakadásai, a szellemi tulajdon lopásai és a kibertámadások idején a gazdasági biztonság a politikai döntéshozók számára világszerte kiemelt prioritássá vált.
A Reuters beszámolója szerint, a tisztviselők nem mutattak rá egy konkrét japán incidensre, amely a kampányt kiváltotta volna, hanem inkább azt mondták, hogy ezen a területen Japánnak javulásra van szüksége, nem utolsósorban azért, hogy fenn tudják tartani a kapcsolatot az Egyesült Államokkal és más nyugati partnerekkel.
A Kínával szembeni nyugati feszültségek növekedésével párhuzamosan Fumio Kishida miniszterelnök és Joe Biden amerikai elnök a héten Tokióban várhatóan megerősítik a technológia, az ellátási láncok és más területek nagyobb fokú összehangolását.
„Valós és komoly” kockázatok
Az ebben a hónapban hatályba lépő új irányelvek értelmében az egyetemeket arra kérik, hogy végezzenek háttérellenőrzést, és jelöljék meg az olyan személyeket, akik érintettek lehetnek, például akik külföldi kormányokhoz vagy védelmi vonatkozású intézményekhez kötődnek.
Korábban az átvilágítás olyan esetekre korlátozódott, amikor az emberek potenciálisan érzékeny információkat és árukat próbáltak külföldre küldeni. Az új átvilágítást a bevándorlási vízumeljárások további fokozataként tervezik.