Az Obama–Biden–Harris külpolitika egy személyiségzavaros külpolitika
Soha nem tudni, hogy aki a vonalon van Washingtonból, az most Dr. Jeckyl vagy Mr. Hyde.
A félvezetőket felhasználó amerikai gyártóknak és vállalatoknak mindössze öt napra elegendő készletük van a kulcsfontosságú chipekből - közölte kedden a Kereskedelmi Minisztérium egy új felmérés eredményeire hivatkozva.
A kereskedelmi minisztérium jelentése szerint 2019-ben a vállalatok jellemzően 40 napnyi készletet tartottak fenn a kiemelten fontos chipekből. Most ugyanezen chipek esetében – amelyek a vállalatok minősítése szerint közé tartoznak a 160 legnehezebben beszerezhető termékek listájában – a jelentés szerint a vállalatok kevesebb mint öt napnyi készlettel dolgoznak.
Gina Raimondo kereskedelmi miniszter szerint a felmérés eredményei azt mutatják, hogy a kongresszusnak sürgősen jóvá kell hagynia az amerikai innovációs és versenytörvényt, amely 52 milliárd dollárt biztosít a hazai chipgyártás fellendítésére.
„Távol állunk a félvezetőellátás problémájának megoldásától” - mondta Raimondo két hete az újságíróknak. „A félvezető-ellátási lánc nagyon törékeny, és az is marad, amíg nem tudjuk felpörgetni a hazai a chipgyártást” – tette hozzá a kereskedelmi miniszter.
2021 ősze óta az amerikai Kereskedelmi Minisztérium részletes iparági adatokat kért be a félvezető-ellátási láncban szereplő nagyvállalatoktól. A jelentés a vállalatok, köztük a hardver- és eszközbesszállítók; a félvezetőgyártók; valamint a termékeikhez chipeket igénylő autóipari, ipari és egészségügyi vállalatok körében végzett felmérésen alapult.
A koronavírus-világjárvány megterhelte a globális ellátási láncokat, és szállítási fennakadásokat okozott, amelyek felhajtották a költségeket. Ma egyes vállalatok hosszabb távú megoldásokat keresnek, hogy felkészüljenek a jövőbeni ellátási láncokat leterhelő válságokra, még akkor is, ha ezek a stratégiák magas költségekkel járnak – írja a Wall Street Journal.
mivel egyetlen egység leállása is hatással lehet az egész ellátási láncra. Ilyen szűkös készletek esetén az ellátási láncban jelentős szerepet betöltő tengerentúli gyárak néhány napnál hosszabb ideig tartó leállása a készletek kifogyását okozhatja.
„Ez azt jelenti, hogy egy tengerentúli gyártó 2-3 hétig tartó üzemzavarának következtében amerikai gyártóüzemek állhatnak le és több ezer dolgozó állása foroghat kockán, ha az adott üzemnek csak 3-5 napra elegendő készlete van” – mondta a Raimondo a minisztérium jelentése alapján.
A szenátus tavaly fogadta el a csúcstechnológiai kutatás és gyártás fellendítését célzó 250 milliárd dolláros intézkedést, de ennek elfogadásáról nem született döntés a képviselőházban.
„A félvezetőhiány a kínálat és a kereslet jelentős eltérésének eredménye, amelyet a világjárvány tovább súlyosbít” – közölte a Kereskedelmi Minisztérium.
A kereskedelmi miniszter az első számú problémaként az elégtelen gyártási kapacitást említette, amit „az elnök javaslata hivatott felgyorsítani.”
az ellátási lánc problémáinak megoldására és az infláció megfékezésére irányuló erőfeszítések részeként. Míg a figyelem középpontjában az autókban való felhasználásuk és az ebből eredő gyártási megakadások álltak, az elnök megjegyezte, hogy a hűtőszekrényektől a kórházi berendezésekig számos termékben használják a chipeket.
„Amerika találta fel ezeket a chipeket” – mondta Biden egy néhány héttel ezelőtti rendezvényen, amelyen az Intel bejelentette, hogy Ohioban legalább 20 milliárd dollárt fektetnének új chipgyártási kapacitásba, mivel az évek során egyre inkább a tengerentúlra tolódott a chipgyártás, főként az alacsony költségű ázsiai országokba.
A Fehér Ház ipari adatokra hivatkozva azt állítja, hogy a chipgyártó vállalatok 2025-ig közel 80 milliárd dollár értékben jelentettek be új beruházásokat az Egyesült Államokban, „Mindent, amit csak tudunk, „Amerikában készült” címkével fogunk ellátni, különösen ezeket a számítógépes chipeket” – mondta Biden.
A Kereskedelmi Minisztérium összefoglaló tájékoztatója kiemelt bizonyos chipeket – bizonyos mikrovezérlőmagokat, analóg chipeket és optoelektronikai chipeket –, amelyek különösen
Néhány beszállító tavaly azt találgatta, hogy a felhalmozás lehet a hiány egyik részleges magyarázata, de újságíróknak tartott tájékoztatójukon a minisztériumi tisztviselők elmondták: nem találtak bizonyítékot arra, hogy a hiány a chipek felhalmozásának eredménye lenne.
Az adatok azt mutatták, hogy ezeknek a chipeknek az átfutási ideje – a gyártás megkezdésétől a termék leszállításáig tartó idő – jellemzően 84 és 182 nap között volt. Ez 2021 végére néhány kulcsfontosságú termék esetében megduplázódott, és a szállítási idő 103-365 napra nőtt.
A kereskedelmi minisztérium azt is elmondta: további lépéseket tesznek az ellátási lánc átláthatóságának növelése érdekében, megjegyezve, hogy az iparág annyira összetett, hogy az ellátási lánc elején lévő gyártók messze vannak a végfelhasználóktól és ezért nem mindig látják, milyen kereslet lesz bizonyos termékek iránt, míg a chipek felhasználói „nem mindig tudják, honnan származik a szükséges chip.”
(Borítókép: MTI/EPA/Sipa USA pool/Oliver Contreras)