A szintén szerdán közzétett, a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat is magában foglaló kompozit beszerzésimenedzser-index a novemberi 57,5 pontról 55,8 pontra zsugorodott decemberben. A novemberi adat a kínai gazdasági teljesítmény egészének legkiugróbb emelkedését jelentette 2010 márciusa óta. Vang Csö, a Caixin vezető közgazdásza rámutatott: bár a növekedés üteme mérséklődött, az index továbbra is magas szinten állt a múlt év utolsó hónapjában, miközben a kereslet és a kínálat a feldolgozóiparban és a szolgáltató szektorban egyaránt tovább bővült.
Vang az adatok tükrében úgy értékelte, hogy a járványnak a belföldi gazdaságban okozott káros hatásai tovább enyhültek, és a helyreállás a feldolgozóiparban és a szolgáltatói szektorban is folyatódott. A szakértő mindazonáltal arra számít, hogy a járvány utáni gazdasági helyreállás még hónapokon át tarthat, a makrogazdasági mutatók pedig a múlt év első felének gyenge adatai miatt erősebbek lesznek az elkövetkező hat hónapban.
A kínai statisztikai hivatal múlt csütörtökön tette közzé a feldolgozóiparon kívüli, főleg a szolgáltatásokat és az építőipart tömörítő szektor beszerzésimenedzser-indexét. A javarészt nagyobb, állami kézben lévő vállalatok körében folytatott hivatalos felmérés adatai alapján
a szolgáltató szektor teljesítménye novemberhez képest lassuló ütemben bővült
– 54,8 ponton állt a hivatalos részindex a múlt év utolsó hónapjában. A hivatalos kompozit BMI pedig 55,1 pontra szűkült a novemberi 55,7 pontról.
Kína gazdasági helyreállása 2020 harmadik negyedévében tovább gyorsult: a növekedés mértéke 4,9 százalékra emelkedett a második negyedévben mért 3,2 százalékról. A koronavírus-járvány bénító hatásaira az ország gazdasága a múlt év első három hónapjában 6,8 százalékkal zsugorodott. Az utolsó negyedéves GDP-adatokat január 18-án közlik majd. A kínai statisztikai hivatal szerdán jelentette be, hogy a 2019-es növekedési adatot a korábbi 6,1 százalékról 6,0 százalékra javította az éves felülvizsgálati gyakorlata során.
A Világbank előrejelzése szerint a kínai gazdaság 2020-ban 2 százalékos növekedést érhet el, míg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint Kína a G20-as országcsoport egyetlen, gazdasági növekedést elérő országa lehet a múlt évet tekintve. Az IMF októberben 1,9 százalékra növelte előrejelzését a kínai GDP tavalyi növekedésére vonatkozóan. 2021-re a Világbank 7,9 százalékos, az IMF pedig 8,2 százalékos bővülést valószínűsít.
(MTI)