Vörös vonal: gyermekével fenyegették meg a jobboldali újságírót
Lentulai Krisztián feljelentést tett.
Fizetéscsökkentések és elbocsátások várhatók a horvát lapkiadóknál, a koronavírus-járvány következményei leginkább a nyomtatott sajtót sújtják, írta a Hina horvát hírügynökség hétfőn a Horvát Újságírók Szakszervezetére (SNH) hivatkozva.
A Styria Lapkiadó Vállalat – a Vecernji List című politikai és a Poslovni Dnevnik című gazdasági napilap, valamint a 24sata című bulvárlap kiadója – közölte: megválik harminc alkalmazottjától, valamint 5-25 százalékkal csökkenti a fizetéseket. A vállalatnál attól tartanak, hogy az elbocsátások ősszel folytatódni fognak.
A konkurens Hanza Media, a Jutarnji List című napilap kiadója már több újságírójától vált meg eddig, és 30 százalékkal csökkentette a béreket. Hasonló intézkedéseket hozott a Novi List és a Glas Istre című regionális napilap is.
A Styria üzleti okokra hivatkozva nem kommentálta az elbocsátásokat és a fizetéscsökkentéseket. A Hina mindazonáltal emlékeztetett Boris Trupcevicnek, a Styria igazgatójának és egyben a horvát Lapkiadó Vállalatok Egyesülete elnökének egy májusi nyilatkozatára, miszerint az újságok és a magazinok példányszáma a járvány csúcsán 25 százalékkal, a hirdetésből származó bevételek pedig 50 százalékkal estek vissza.
Trupcevic akkor úgy értékelte: a járvány miatt a kiadók olyan forgalomkieséssel néznek szembe, amilyet még nem tapasztaltak az önálló Horvátország történetében.
Maja Sever, az SNH elnöke a hírügynökségnek elmondta: a járvány kezdete óta attól tartanak, és többször figyelmeztettek is, hogy a válság súlyosan érintheti a sajtót.
Először a sordíjas, majd a szabadúszó újságírók szerződéseit bontották fel, később csökkentették a fizetéseket a médiában, és elkezdődtek a felmondások – hangsúlyozta, majd hozzátette: ez a professzionális újságírás hanyatlásához vezethet.
„A független média fennmaradása stratégiai kérdés európai szinten is, és a kormányok megpróbálnak különféle támogatásokat nyújtani annak érdekében, hogy elkerüljék azt, ami most nálunk a szabadúszók mellőzésével és a fizetések csökkentésével folyik a sajtóban” – fogalmazott.
Kiemelte: a szakszervezet és a Horvát Újságíró Szövetség (HND) azt javasolta a kormánynak, hogy hozzon létre egy állami alapot, amely anyagi támogatást nyújt az újságoknak, vezessen be adókedvezményeket azon állampolgároknak, akik előfizetnek a lapokra, vagy támogatják azokat, valamint tegyenek engedményeket a médiaegyesületek számára. A médiának egyszerűen szüksége van a támogatásokra a fennmaradáshoz, húzta alá.
(MTI)