Philadelphia elesett, Saint Louis túlélte a nagy 1918-as spanyolnáthát

2020. március 16. 23:15

Az 1918-as spanyolnátha esetében Philadelphia nem reagált gyorsan, a százezer emberre jutó halálozások száma rövidesen meg is ugrott (címlapképünkön). Az első esetekre szeptember 17-én derült fény, de a hatóságok továbbra is engedték a nagy rendezvényeket és összejöveteleket, szeptember 28-án még egy városi fesztivált is tartottak. Amikor a vírus elkezdte leterhelni az egészségügyi rendszert, akkor, október 3-án kezdték bezárni az iskolákat és betiltani a közösségi eseményeket. Saint Louisban október 5-én vették észre az első eseteket és a városvezetés már október 7-én elrendelte a szükséges intézkedéseket. Így maradt a járvány kezelhető Saint Louisban.

2020. március 16. 23:15
null
Oláh Dániel

Denver egy másik stratégiát választott, először szigorúan lépett fel, majd lazított a szigoron. Az eredmény katasztrofális, hiszen így azt érték el, hogy duplán tetőzött a vírus, két csúccsal. Ők az iskolákat bezárták, majd rövid időre megnyitották, majd ismét bezárták.

Az összefüggés az amerikai városok tapasztalata alapján egyszerű: minél később reagáltak az önkormányzatok a társas kapcsolatok korlátozásával, annál magasabbra szökött a halálozási ráta.

Alább egy elméleti szemléltetés látható arról, hogy az emberi fizikai érintkezéseket korlátozó intézkedések nélkül az új esetek száma exponenciálisan elszabadul, de a szükséges intézkedésekkel ez megelőzhető. 

Azonban minden egyes nap nagyon sokat számít: a robbanásszerű növekedésből fakadóan egyetlen késlekedéssel töltött nap akár 40 százalékkal több esethez vezethet.

Ahogy az eredeti cikk szerzője fogalmaz, ritka, hogy grafikonokkal életet lehessen menteni, de ebben az esetben tényleg erről van szó. A tanulságokat úgy tűnik, a magyar szakemberek és döntéshozók is jól ismerik.

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jack Reynor
2020. március 18. 21:02
Nem hinném, hogy kiszámoltad. Én sem számoltam ki, de azért elég jól becsülhetően végzetes következményei, egészségügyi ellátási következményei is lesznek, ha két hónapra hibernálják a gazdaságot. Míg a járvány hatásai, hogy kicsit köhög valaki, vagy itt fáj, ott fáj, az hozzátartozik az élethez.
Jack Reynor
2020. március 18. 21:02
Ez a példa másról szól, az izolációról, nem pedig a már terjedő vírusról.
Jack Reynor
2020. március 18. 21:02
Ez mind szép és jó, de csak egy szempontot emel ki. Azt, hogy közben szétverik a gazdasági életet, aminek a révén az egészségügyi ellátás bázisát is szétverik, jelentéktelen mellékkörülményként meg sem említik. Az a paradoxon, hogy akár életük árán is megakadályozzák, hogy legyen még néhány plusz köhögő beteg.
Laudaricus
2020. március 18. 14:36
Az eredeti cikk megvan magyarra fordítva is, ha valakinek az jobb lenne. Érdemes végigrágni magunkat rajta, mert érthetően vezeti le a dolgokat és a konklúzió az olvasó számára is magától értetődő lesz. Úgy tűnik, itthon időben érkezett a reakció az emelkedő esetszámokra, hál istennek. Nyugat-Európa nem ennyire szerencsés, ott sok-sok napos késéssel döntöttek a karanténról.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!