Arcöregítős alkalmazással kémkednek utánunk az oroszok?

2019. július 24. 00:10

Az elmúlt hetekben új őrület terjedt el a közösségi média oldalakon; lépten-nyomon öregített arcos szelfikbe botlunk. Az egész jelenség mögött egy új applikáció áll, ami mesterséges intelligenciával feltérképezi az arcunkat, majd pár másodperc leforgása alatt jó harminc évet öregít rajtunk. Az eredményt pedig sokan meg is osztják a közösségi oldalakon, sőt másokat is kihívnak egy arcöregítésre, így nem is csoda, hogy futótűzként terjed az alkalmazás. Azonban kiderült, hogy sokan nincsenek tisztában a háttérben megbújó veszélyekkel. Tovább épül a megfigyelő kapitalizmus?

2019. július 24. 00:10
null
Rádi Balázs

Oroszok a házban

Egy szentpétervári startup, a Wireless Lab fejlesztette ki a FaceAPP névre keresztelt fotó filter programot 2017-ben. Mára többmillió felhasználóval büszkélkedhet az app, és olyan magyar hírességek is használták már mint Hosszú Katinka, Istenes Bence, vagy Balázsék. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Beleöregszem a várakozásba ???? kezdődhetne már a VB... This waiting game is taking forever ???? Worlds could start already...

Katinka Hosszu (@hosszukatinka) által megosztott bejegyzés,

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Vajon ha ezt a kort elérjük, együtt leszünk még?????????#radio1 #balazsek#sosemöregszünkmeg

Sebestyenbalazsofficial (@sebestyenbalazs_official) által megosztott bejegyzés,

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Szép jövő elé nézünk ???????????????????????? | Die Zukunft sieht rosig aus... #future #oldistenes

Istenes Bence (@benistenes) által megosztott bejegyzés,

 

Fejcserés támadás

Ugyan mit árthat nekünk egy ilyen jópofa app? Ahogy kiderült, hogy nagyon is sokat, ugyanis az applikáció telepítése után el kell fogadnunk az általános szerződési feltételeket, amivel az alkalmazásba feltöltött fotóink tulajdonosává tesszük az orosz céget, akik aztán szabadon rendelkezhetnek a képeink felett – derül ki a New York Post cikkéből

Mivel tulajdonjogot adunk a képeink felett az applikáció fejlesztőinek, azok különféle módon módosíthatják, formázhatják, felhasználhatják az alkalmazásba feltöltött fotóinkat. Ez azt jelenti, hogy akár

a beleegyezésünk nélkül válhatunk egy termék vagy szolgáltatás, vagy egy véleményünkkel ellentétes mozgalom reklámarcaivá,

ráadásul pénzbeli kompenzációra és kártérítésre sem számíthatunk.

 

 

Meghan Trainor amerikai énekesnő akarata ellenére vált egy melegházasság-ellenes mozgalom reklámarcává 2017-ben, amikor egy melegek házasságát ellenző ausztrál csoport a plakátjaira nyomtatta az arcát. Sőt az énekesnő egy népszerű zeneszámának „No...you need to let it go” (Nem... ezt el kell engedned) szövegét is felhasználták a kampány során. Ez az eset annál is inkább kínos számára, mivel teljes mellszélességgel kiáll a melegek házassága mellett. Nehéz utólag eldönteni, hogy a kép felhasználása illegális volt-e. Fotó: Twitter.


Tudják, mit tettél tavaly nyáron

Ariel Hochstadt biztonsági szakértő szerint a legaggasztóbb, hogy a telefonunk kamerájához is hozzáférést adunk a cégnek. A szakértő figyelmeztet, hogy különösen veszélyes bármilyen szolgáltatónak hozzáférést engedélyeznünk a készülékünk kamerájához.

„A  hekkerek eddig is hozzáférhettek a webes böngészési előzményeinkhez, és rögzíthették azokat, de nem tudták beazonosítani a konkrét személyünket. A kamerás hozzáférés lehetőségével azonban most már arcot is tudnak kapcsolni a netes tevékenységekhez. Képzeljük el, hogy egy homoszexuális fiatal böngészik melegeknek szóló tartalmakat, de egyelőre titokban akarja tartani a szexualitását, erre a hekkerek felfedik a személyét. Ez nem is olyan nehéz, mivel már mindenki arcképpel van fent a közösségi oldalakon, és onnantól, hogy rátaláltak a Facebookon, már könnyedén kiderítik hol lakik és egyéb kényes információkat is” – nyilatkozta a szakértő a Daily Mailnek.

Hochstadt szerint

az arcöregítős orosz cég nem feltétlenül dolgozik együtt az orosz hatóságokkal,

de aggasztónak véli azt a masszív adatmennyiséget amivel rendelkeznek, hiszen az adatokkal való visszaélés lehetősége adott.

Amilyen jópofa, olyan veszélyes

Az applikációt fejlesztő cég visszautasítja a vádakat, habár

hozzáférésük van a felhasználók mobilján tárolt összes fényképhez,

állításuk szerint azokhoz nem nyúlnak, ők csak és kizárólag az alkalmazásukba feltöltött fotókkal foglalkoznak. „Előfordul, hogy az applikációnkba feltöltött fotókat a felhőn tároljuk, de ez csak a jobb teljesítményt szolgálja, ugyanis nagy a forgalmunk... egyébként a fotók többségét a feltöltést követő 48 órán belül töröljük”állítja a Wireless Lab. A cég ragaszkodik az álláspontjához, miszerint nem adnak el semmilyen rájuk bízott adatot külsősöknek, illetve

akik kérik, azoknak a szerveren tárolt összes adatát törlik,

csakhogy az ügyfélszolgálatuk jelenleg túl van terhelve a saját bevallásuk szerint.

Tiffany Li technológiai esetekre szakosodott ügyvéd egyértelmű tiltakozását fejezte ki az applikációval kapcsolatban: „ne használjátok a FaceApp-ot! – szólított fel, majd figyelmeztetett, hogy nincs korlátozás arra nézve, hogy az arcunk adatait hogyan használhatják fel.

A hatályban lévő adatvédelmi szabályzat szerinte alkalmatlan a probléma kezelésére.

 

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
IV. Fawkes
2019. október 17. 07:24
Nekem nem kell ilyenre pazarolnom az időt, én már öreg vagyok :-))
IV. Fawkes
2019. október 17. 07:24
Akkor is, de ez esetben te vagy a hunyó, nem a cég.
IV. Fawkes
2019. október 17. 07:24
Na de ki az, aki ilyen szarokat letölt?
luzitanxaver
2019. október 15. 12:08
“Ugyan mit árthat nekünk egy ilyen jópofa app? Ahogy kiderült, hogy nagyon is sokat, ugyanis az applikáció telepítése után el kell fogadnunk az általános szerződési feltételeket, amivel az alkalmazásba feltöltött fotóink tulajdonosává tesszük az orosz céget, akik aztán szabadon rendelkezhetnek a képeink felett” Micsoda egetrengető, derült égből érkező, kolosszális felfedezés... Minimum 3 Pulizer-díj járna ki a szerzőnek, de izibe’. Hatalmas titkot árulok most el: minden app ezt csinálja. Pozőrködve cikket írni ebből, miközben a fész és leányai (vaccap, insta, messenger) adatkezelési feltételei és kb. ezerszer nagyobb volumenű botrányai említés szintjén is épphogy jelen vannak - a pofátlanság teteje (nem a Makronóm szerzője gondolok, hanem az eredeti NYP-cikkére).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!