Az Orbán-féle nacionalizmus és protekcionizmus okozhatja a következő recessziót

2019. június 26. 08:01

Legkésőbb 2024-től ez a fasiszta áradat megfordítható. Interjú.

2019. június 26. 08:01
null
Joseph E. Stiglitz

„Én úgy érzem,hogy idővel muszáj lesz úgynevezett határokon túlnyúló adókat bevezetni, mert vannak olyan országok, mint például az Egyesült Államok, amelyek potyautast szeretnének játszani, vagyis el akarják kerülni a klímaváltozást, de azt is, hogy ezért fizetniük kelljen, inkább másra terelnék ennek a költségét, ami elfogadhatatlan. Emiatt valószínűleg muszáj lesz valamilyen globális megállapodást kötni. Volt már ilyenre példa az ózonlyukat tágító gázokkal kapcsolatban, amikor az országok kimondták, hogy be fogják tiltani azoknak az országoknak a termékeit, amelyek nem tesznek eleget a globális elvárásoknak. Lehet, hogy nem kellene eddig elmenni, de kivethetünk vámokat, hogy elvegyük az országok kedvét attól, hogy potyautasként viselkedjenek.

Egyre többen beszélnek arról, hogy a közeljövőben újabb recesszióra vagy válságra kell számítani, a magyar kormány mindenesetre többször is beszélt ilyesmiről. Ön látja jeleit egy közelgő recessziónak vagy válságnak?

Igen, a fő kiváltó ok pedig jelenleg az a fajta protekcionizmus és nacionalizmus, amelyet Trump képvisel az Egyesült Államokban, Orbán Magyarországon, Bolsonaro Brazíliában. Ez aláássa azt, ahogy a globális gazdaság kiépült az elmúlt 60 évben. Egy ilyen globális rendszert pedig nem lehet aláásni globális következmények nélkül. Mi most az ő rombolásuknak isszuk meg a levét.

De akkor ön arra számít, hogy a protekcionizmus és a kereskedelmi háborúk erősödni fognak és ez egy recesszióhoz vezet?

Sok cég már azért halasztja el a beruházásait, mert teljesen bizonytalan a globális gazdaság. Vagyis ha ez a fajta nacionalista retorika erősödik, az már azelőtt károkat okoz, mielőtt a kereskedelmi háborúk maguk felerősödnének.

Azért én abban reménykedem, hogy 2020-ban egy progresszív kormány kerül hatalomra az Egyesült Államokban, amely visszafordítja azokat a folyamatokat, amik elindultak, és az új progresszív amerikai vezetés majd nyomást gyakorol más országokra, hogy legyenek nyitottabbak. Azt hiszem, hogy most vagyunk a legmélyebben, 2020-tól kezdve, de legkésőbb 2024-től ez a fasiszta áradat megfordítható.”

Összesen 145 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kispufi
2023. február 24. 20:47
Csőcselék. Ezekkel nincs mit tenni. Szerintem már demokráciát játszani se.
ifrance
2023. február 24. 20:47
most akkor fel kell lépni a potyázók ellen, és így védeni a gazdaságunkat, vagy fasiszta dolog beavatkozni a gazdaságba a saját érdekünket védendő? vagy ha Amerika, Brazília, ne adj' Isten Magyarország hoz intézkedést a saját érdekeiben, az fasizmus és tűzzel-vassal írtandó, ha a Németek, Franciák, vagy az EU-s vízfej teszi, az meg a demokrácia legnagyszerűbb vívmánya? ennyire ostoba, vagy szándékosan hazudik?
lofejazagyban
2019. december 04. 11:13
20024? Ezek szerint Trump második ciklusát már bekönyvelték. Helyes.
kowecses
2019. augusztus 29. 12:00
Stiglic úr felsorolásából kimaradt Erdogán, Putyin, továbbá Japán, Kína és a olajban gazdag arab országok. Ezek mind "fasiszták", egyedül a németek nem azok. Míg Merkel meg nem bukik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!