Gazdaságukat fűtik a „hűvös” országok a légkör szennyezésével

2019. május 29. 11:10

Nem csak a gazdasági rendszereink problémái, hanem a globális felmelegedés is nagymértékben hozzájárult a jövedelmi egyenlőtlenségek növekedéséhez az utóbbi években, legalábbis ezt mutatta meg egy nemrég készült stanfordi kutatás. A felmelegedés a norvég és svéd gazdaságot harmadával növelte, a szudáni vagy indiai gazdaság méretét viszont épp ennyivel csökkentette – miközben az üvegházhatású gázok kibocsátói jelentős részben a fejlett országok voltak. 1961 és 2010 között több fejlődő ország az 1929-es amerikai nagy válsághoz fogható visszaesést szenvedett el.

2019. május 29. 11:10
null

Meleg helyzet a melegebb országokban

Az elmúlt évtizedekben egyre többen fogalmazzák meg, hogy a gazdagok gazdagabbá, a szegények szegényebbé váltak a globalizáció elmúlt évtizedekben megvalósult folyamatának köszönhetően. A világ egyenlőtlenségeiről szóló 2018-as jelentés szerint például a világban az emberek felső egy százalékának vagyona kétszer akkora, mint a szegényebb 50 százaléké.


A stanfordi kutatók úgy vélik, hogy ehhez nagymértékben járult hozzá az ember által okozott globális felmelegedés is. A hatvanas évektől egészen napjainkig megfigyelhető, hogy számos trópusi ország gazdasági teljesítményét fogta vissza a globális felmelegedés, miközben a történelmi véletlennek köszönhetően Kanada vagy az Egyesült Királyság gazdaságait még segítette is (alább zölddel a folyamat haszonélvezői, sárgával az elszenvedői). A globális felmelegedés által okozott természeti katasztrófák is jelentős részben a trópusi országokat sújtják, legalábbis az elmúlt évtizedekben. 

A felmelegedés eközben az északi országok előtt új lehetőségeket nyit,

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter például már új kereskedelmi útvonalak megnyílásáról beszélt

a sarkköri jég elolvadása kapcsán, ami akár 20 nappal rövidítheti a hajózási időt a nyugat és Ázsia között – és akkor még a felszínre kerülő vagy elérhetővé váló ásványkincseket és olajmezőket nem is említettük.

A kutatók szerint a hosszútávú felmelegedés gazdasági növekedést okoz a hidegebb- és visszaesést a melegebb országokban.

Létezik ugyanis egy olyan optimális átlaghőmérséklet, amely a lehető legkedvezőbb a gazdasági növekedésnek.

Egy korábbi kutatás 50 év hőmérsékleti és GDP-adatait vizsgálta 165 országra – ez pedig megmutatta, hogy a hideg országokban az átlag feletti hőmérsékletű időszakokban a gazdasági növekedés gyorsult, azaz a melegebb időszakok a gazdaságot is fűtötték.

Norvégiában például a felmelegedés az ország átlaghőmérsékletét közelíti majd ehhez az empirikus optimumális hőmérséklethez (ezt mutatják meg a B ábrán), amely idővel egyre nagyobb gazdasági előnyökhöz vezet az ország számára (ezt ábrázolták a C grafikonon). 

Ezzel ellentétben India épphogy távolodik ettől az optimumtól és egyre nagyobb veszteségeket szenvedhet el a jövőben is.

Marshall Burke, a tanulmány egyik stanfordi szerzője szerint a hideg országokban egy kis felmelegedés nagyon is segíthet, a már most is forró helyek helyzetén viszont sokat ronthat. Jó példa erre, hogy 1961 és 2010 között a felmelegedés a világ legszegényebb országaiban az egy lakosra jutó vagyon állományát 17-30 százalékkal csökkentette.

A tanulmány arra is rávilágít, hogy pozitív kapcsolat lehet egyes országok jelenlegi GDP-je, azaz gazdagsága és a globális felmelegedés között. A melegebb országok sok esetben a „legszegényebbek” is és történelmük során éghajlatukból eredően több gazdasági hátrányt szenvedtek el, mint a mérsékeltebb országok – amelyek elég gyakran profitálnak a klímaváltozásból. Ezért a mai gazdagabb országok sikeréhez a klíma is hozzájárult.



A klíma a norvég, kanadai és svéd fejlettség titka

Nem meglepő, hogy az országok közötti egyenlőtlenségeket is nagymértékben befolyásolta a globális felmelegedés, olyannyira, hogy 1960 és 2010 között, 25 százalékkal nőtt az „olló” a gazdagabb és a szegényebb országok között. Azaz a legmagasabb és legalacsonyabb egy főre jutó gazdasági teljesítménnyel bíró országok közötti különbség 25 százalékkal nagyobb, mint amilyen a klíma változása nélkül lett volna. A klímaváltozás nélkül a fejlődő országok gyorsabban zárkóztak volna fel a fejlett világhoz.

csak a globális felmelegedés miatt 1961 és 2010 között. Nem sokkal maradt le India, ahol a becslés 31 százalék és végül Nigéria, amelynek GDP-je 29 százalékkal lett kisebb. Őket követi Indonézia és Brazília szintén 25 százalékot meghaladó veszteséggel.

A klímagyőztesek között az első helyen Norvégia áll, amely 34 százalékkal nagyobb GDP-t élvezhetett a jelenség miatt, Kanada, amely 32 százalékos, Svédország, amely 25 százalékos, a brit gazdaság, amely 9,5 százalékos, és a francia, amely 4,8 százalékos többletre tett szert.

A gazdag országok tehát sokkal gazdagabbak az üvegházhatású gázok által előidézett felmelegedésnek köszönhetően.

Noah Diffenbaug, a kutatás vezetője úgy összegezte a kutatás eredményét, hogy bolygónk legszegényebb országainak többsége sokkal szegényebb, mint lett volna a globális felmelegedés nélkül.

Gazdaságukat fűtik a hideg országok a légkör szennyezésével

A legtöbb kárt a trópusi országok szenvedték el annak ellenére, hogy ezek az országok sokkal kevésbé járulnak hozzá az üvegházhatású gázok kibocsátásához, mint a gazdaságilag fejlett, kedvező klímájú országok. Burke szerint a fejlődő országok összes vesztesége az Egyesült Államokban az 1929-es nagy válság idején megfigyelt gazdasági teljesítmény visszazuhanásával állítható párhuzamba.

A klíma hatásainak megértését segíti, ha a kamatokhoz hasonlítjuk a hőmérsékletet. Könnyen kiszámolható, hogy a legapróbb különbségek két kamatszint között 30 éves időtávon már jelentős összeget jelentenek a megtakarításainkon. Ugyanígy, ha szinte minden évben, sok-sok kis egyedi időjárási sokk sújtja az országot, akkor ezek idővel „felhalmozódnak” – lásd az indiai gazdaság esetét, amely ma harmadával kisebb, mint a klímasokkok nélkül lett volna.

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karvaly
2019. május 30. 04:12
Valahogy gondoltam, hogy fehér ember a hibás a mai afrikai szegénységért is...
Martell 2
2019. május 30. 04:12
Ez a tanulmány egy komplett hülyeség. Ezek az országok azért állnak rosszul, mert nyúlként szaporodnak a semmire, korrupt gazfickók vezették őket és volt néhány polgárháború is egy részükben..
Akitlosz
2019. május 30. 04:12
Áltudományos, manipulatív. valótlan, kamu. Az egy főre jutó GDP ugyanis nem ezért, nem a klímaváltozás miatt nőtt vagy csökkent, hanem az igen eltérő szaporodási szokások miatt. A GDP ugyanis egy dolog, de nagyon nem mindegy, hogy hány főre jut. India, Nigéria, Szudán sáska módra szaporodik, ezért élnek rosszabbul. Norvégia meg nem tesz ilyesmit, ezért él jobban. Hamis tehát az adatokat a klímaváltozással magyarázni. A valódi magyarázat a népességrobbanás.
józan paraszti ész
2019. május 29. 22:48
Ez semmi, nappal sokkal jobban nő a GDP mint éjszaka. Azok az országok is sokkal gyorsabban növekednek ahol az emberek dolgoznak, ezáltal elszívják az oxigént, így a szegény országokban nem jut, így azok kénytelenek a pálma fák alatt sziesztázni. A " stanfordi kutatók" ezért pénzt kapnak, vagy csak a helyi humorista csapat neve ez?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!